Bolest kolen v noci je přetrvávající onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Návštěva lékaře je samozřejmě namístě. Problém není radno podceňovat, protože bolest může poukazovat na artrózu nebo zánět úponu vazu čéšky. Díky příslušným vyšetřením může ortoped stanovit diagnózu a rozhodnout o vhodném způsobu léčby.
Na vině může být revmatoidní artritida
Při určování příčiny bolesti kolen je velmi důležité, kdy k ní dochází. Někteří pacienti uvádějí bolest kolen pouze v noci, ale někteří jen ve dne v klidovém stavu. Samozřejmě jsou chvíle, kdy bolest kolena pokračuje při určitých činnostech. Proto je velmi důležité umět popsat příznaky. Bolest může být způsobená osteoartrózou, revmatoidní artritidou, degenerativními změnami patelárního vazu, přetížením iliotibiálního pásu nebo tendinitidou kolene.
Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby. Hlavními příznaky jsou silná bolest, zvláště v době odpočinku. Dochází k hromadění zánětlivé tekutiny a otoku blízkých tkání. Příznakem je i ztuhlost kolenního kloubu po ránu. Možnou příčinou bolesti je i zánět úponu čéšky, který postihuje především sportovce nebo také obézní osoby. Právě u nich často dochází k mikrotraumatům.
Zamiřte k ortopedovi
Chcete-li diagnostikovat, co způsobuje hroznou bolest kolen, je nutné navštívit ortopeda. Specialista nejprve provede pohovor s pacientem a poté některé relevantní testy. Nejspíš vás objedná na specializovanější vyšetření, jakým je například ultrazvuk, magnetická rezonance, počítačová tomografie nebo rentgen.
Léčba bolestí kolene je především rehabilitační, zejména v případě degenerace kolenního kloubu nebo patelofemorálního syndromu. Kvalifikovaný fyzioterapeut vybere cvičení odpovídající vašim schopnostem a potřebám. Kromě toho se doporučuje přikládat studené obklady a v případě obezity snížit svou hmotnost.
Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-pain-and-problems