Zdraví

Některé kombinace potravin nejsou pro trávení vhodné

Mnozí z nás rádi kombinují různé ingredience na sendvičích. Díky tomu snídaně nebo večeře nejsou monotónní. Existují však takové kombinace produktů, které nejsou zdravé nebo prospěšné pro naše tělo.

Rajče a okurka

Sendvič s rajčaty a okurkou je poměrně běžnou volbou. Jedná se o oblíbenou zeleninu, která se snadno kupuje a především lze ji připravit s chlebem jako rychlý pokrm. Ukazuje se však, že tato kombinace není prospěšná. Čerstvé okurky obsahují askorbázu neboli enzym, který ničí vitamín C obsažený v rajčatech. Toto pravidlo se nevztahuje na nakládané a konzervované okurky, ty můžeme bezpečně jíst spolu s jinou zeleninou.

Různé druhy sýrů, žluté, bílé, roztavené, plísňové, jsou další složky, které se často nacházejí na našich sendvičích. Někdy se kombinují se zeleninou. Existuje jeden typ, který je lepší nekombinovat s rajčaty. Jedná se o populární tvaroh. I když tato kombinace chutná moc dobře, neměla by se používat velmi často. Důvodem je, že v rajčatech jsou kyseliny reagující s vápníkem obsaženým v bílém sýru a mohou vést k tvorbě nerozkládajících se mikrokrystalů.

Zdroj obrázku: Freepik

Chléb a džem

Nevhodnost této kombinace překvapí mnoho lidí. Chléb nebo rohlíky konzumované s džemem nebo marmeládou jsou velmi častou kombinací pro ty, kteří rádi jedí sladkou snídani. Není to ovšem úplně zdravé a především dietní. Je to proto, že chléb i všechny druhy sladkých pomazánek obsahují jednoduché sacharidy.

To znamená, že rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Jakmile následně sníží hladinu energie, může jeho častá konzumace unavovat slinivku. To však nyní neznamená, že se musíte svých oblíbených kombinací vzdát úplně. Důležité je aby se neobjevovaly na jídelníčku pravidelně a hlavně dlouhodobě. Jednou za čas si takové potěšení dopřát můžete.

Zdroj: https://food.ndtv.com/food-drinks/10-food-combinations-that-are-best-avoided-in-daily-diet-3314183, https://www.nnc.gov.ph/regional-offices/mindanao/region-ix-zamboanga-peninsula/9867-do-cucumbers-and-tomatoes-get-along-well-together, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC219031/, https://www.canr.msu.edu/news/simple_carbohydrates_are_part_of_a_complex_problem, https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/blood-and-lymph/hyperglycaemia-high-blood-sugar