Chcete-li se zbavit příznaků plynutí času, nemusíte chodit do kanceláří estetické medicíny. Stačí jít na procházku s rychlým tempem. Nová studie genetických údajů odhalila, že existuje jasná souvislost mezi tempem chůze a genetickými markery biologického věku.
Rychlá chůze prodlužuje život
Přestože vztah mezi délkou telomer a vývojem onemocnění není úplně studován, předpokládá se, že akumulace buněk s krátkými telomery přispívá k mnoha příznakům, které spojujeme se stárnutím, jako je slabost, zhoršení stavu kůže, vypadávání vlasů nebo tendence k rakovině. Samozřejmě fyzické, duševní, sociální a zdravotní přínosy chůze jsou dobře zdokumentovány.
Už jen 10 minut rychlé chůze denně je spojeno s delší průměrnou délkou života a lidé, kteří chodí energicky, mají až o 20 let delší průměrnou délku života v porovnání s těmi, kteří kráčejí pomalu. Nyní vědci jasně dokázali existenci kauzálního vztahu mezi rychlou chůzí a délkou telomer. Rychlejší chůze může skutečně vést k mladšímu biologickému věku.
Moderní studie
Studie potvrzují příčinnou souvislost mezi rychlostí chůze a délkou telomerů v leukocytech. Vědci odhalili, že pokud někdo kráčel během svého života poměrně energicky a rychle, měl by mít až o 16 let nižší biologický věk než ten, který uvádí jejich metrika. Studie zahrnovala analýzu genetických údajů shromážděných od téměř 406 000 lidí středního věku.
Bylo potvrzeno, že rychlejší chůze, bez ohledu na jinou fyzickou aktivitu, je spojena s delšími telomery. Jak vědci vysvětlují, telomery jsou čepice na koncích všech chromozomů. Obsahují opakující se sekvence nekódující DNA, které chrání chromozom před poškozením během buněčného dělení. Lze je přirovnat k plastovým pouzdrům umístěným na konci šňůrek.
Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220420133538.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3370421, https://www.news-medical.net/news/20220505/Scientists-investigate-the-association-between-walking-pace-and-leucocyte-telomere-length.aspx, https://www.nature.com/articles/s42003-022-03323-x, https://en.wikipedia.org/wiki/Telomere