Životní styl

Rychlá chůze přirozeně zbaví kalorií, zlepší kondičku, a dokonce prodlouží život

Chcete-li se zbavit příznaků plynutí času, nemusíte chodit do kanceláří estetické medicíny. Stačí jít na procházku s rychlým tempem. Nová studie genetických údajů odhalila, že existuje jasná souvislost mezi tempem chůze a genetickými markery biologického věku.

Rychlá chůze prodlužuje život

Přestože vztah mezi délkou telomer a vývojem onemocnění není úplně studován, předpokládá se, že akumulace buněk s krátkými telomery přispívá k mnoha příznakům, které spojujeme se stárnutím, jako je slabost, zhoršení stavu kůže, vypadávání vlasů nebo tendence k rakovině. Samozřejmě fyzické, duševní, sociální a zdravotní přínosy chůze jsou dobře zdokumentovány.

Doporučený článek:  Rychlý metabolismus, spousta energie a zářivá pleť. To vše a ještě víc přinese sklenice teplé vody

Už jen 10 minut rychlé chůze denně je spojeno s delší průměrnou délkou života a lidé, kteří chodí energicky, mají až o 20 let delší průměrnou délku života v porovnání s těmi, kteří kráčejí pomalu. Nyní vědci jasně dokázali existenci kauzálního vztahu mezi rychlou chůzí a délkou telomer. Rychlejší chůze může skutečně vést k mladšímu biologickému věku.

Zdroj obrázku: Freepik

Moderní studie

Studie potvrzují příčinnou souvislost mezi rychlostí chůze a délkou telomerů v leukocytech. Vědci odhalili, že pokud někdo kráčel během svého života poměrně energicky a rychle, měl by mít až o 16 let nižší biologický věk než ten, který uvádí jejich metrika. Studie zahrnovala analýzu genetických údajů shromážděných od téměř 406 000 lidí středního věku.

Doporučený článek:  Dokonalá manikúra může být hravá a originální. Tečky jsou naprostým hitem

Bylo potvrzeno, že rychlejší chůze, bez ohledu na jinou fyzickou aktivitu, je spojena s delšími telomery. Jak vědci vysvětlují, telomery jsou čepice na koncích všech chromozomů. Obsahují opakující se sekvence nekódující DNA, které chrání chromozom před poškozením během buněčného dělení. Lze je přirovnat k plastovým pouzdrům umístěným na konci šňůrek.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220420133538.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3370421, https://www.news-medical.net/news/20220505/Scientists-investigate-the-association-between-walking-pace-and-leucocyte-telomere-length.aspx, https://www.nature.com/articles/s42003-022-03323-x, https://en.wikipedia.org/wiki/Telomere