Stravování

Při dietě záleží kromě skladby jídelníčku na době, kdy jíme

Mnoho lidí se drží celkem zdravé stravy a pravidelně si dopřává pohyb. Přebytečné kilogramy ale na těle stále zůstávají a nechtějí zmizet. Možná to vůbec není jídlem, které si dáváte. Důležitý je totiž také čas, ve kterém se najíte. Naše tělo má nastavený harmonogram pro trávení, který byste měli následovat. Jedině tak můžete efektivně zhubnout bez drastických diet.

Kdy jíst během rána a dopoledne?

Mezi 5. a 7. hodinou ranní tělo ještě dokončuje trávicí proces. V této době byste proto neměli jíst. Ideální čas na snídani nastává mezi 7.–9. hodinou. V tuto dobu je žaludek připravený na práci a čeká na jídlo, které by mohl zpracovat. Navíc je tato doba nejlepší na štěpení bílkovin, trávení sacharidů a tuků. Díky tomu budete rychleji hubnout.

Doporučený článek:  Klíčem chutné drobenky je správný poměr surovin

Čas 8–13 hodin je doba, kdy pracují hlavně střeva. Tato činnost je pro ně velmi náročná, a proto byste měli dopoledne jíst lehce stravitelné pokrmy, abyste jim práci ulehčili. V této době ale začínají pracovat také další orgány, které se podílí na trávení (žlučník, slinivka břišní). Ideální budou potraviny s nízkým glykemickým indexem, které tělo v tuto dobu snadno zpracuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný čas na oběd

Obědvat byste měli od 12 do 14 hodin. Tehdy žaludek pracuje na maximum, ale nesmíte na něj spěchat. Každé sousto dobře rozžvýkejte, aby ho mohlo tělo správně zpracovat. Mezi 13.–‍14. hodinou je čas na klid. Po každém obědě si chvíli odpočiňte. Dáte tak šanci svému žlučníku, aby udělal svou práci správně. Navíc jídlo mnohem lépe strávíte a nebudete mít pocit těžkosti.

Doporučený článek:  Ryby jsou zdravou součástí jídelníčku. Je důležité vybrat správný druh

Kdy je žaludek připravený na večeři?

Od 15 do 23 hodin pracuje hlavně tlusté střevo. Vstřebává všechny vitamíny a minerály. Večeři byste si měli dát mezi 18. a 20. hodinou, kdy je žaludek znovu na vrcholu své efektivity. V této době bude mít nejvíce energie na zpracování jídla předtím, než půjdete spát. Snažte se jíst večer lehká a dobře stravitelná jídla. Červené maso v kombinaci s alkoholem a velkým množstvím syrové zeleniny nebude fungovat na noc dobře.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7826585/best-times-to-eat-for-weight-loss/