Zdraví, Životní styl

Používání telefonu přináší nečekanou komplikaci: problémy se zuby jsou pouze začátek

Zubní lékaři mají špatné zprávy pro miliony uživatelů chytrých telefonů. Jak ukazuje nejnovější výzkum provedený v Izraeli a Itálii, neustálé posouvání, kontrola upozornění a sledování příspěvků na sociálních sítích si může vyžádat daň na našem zdraví.

Čím více používáte telefon, tím hůře pro vaše zuby

Až 24 procent lidí, kteří neustále kontrolují obsah na sociálních sítích, nevědomky zatínají zuby. Zároveň si až 29 procent stěžuje na bolest svalů v hlavě a krku. Je zajímavé, že u lidí, kteří používají telefon méně často, byl problém méně nápadný. Pouhých 6 procent skřípalo zuby během dne a 7,5 procenta v noci. Na druhé straně bolest svalů byla pozorována u 14 procent.

Doporučený článek:  Jídlo ve špatnou hodinu zkracuje život. Večerní přejídání celodenní hladovku nezachrání

Příčinou problému je podle vědců silný stres, který provází časté používání mobilních zařízení. Poukazují dokonce na syndrom FOMO, známý také jako strach z promeškání, který se projevuje častým a nervózním pohledem na telefon a kontrolu upozornění, jakož i strachem, že jste něco zmeškali v mobilních aplikacích.

Zdroj obrázku: Freepik

Skřípání zubů a přetížení svalů

V posledních letech se počet případů bruxismu zvýšil, zejména mezi mladými lidmi. Stav, který byl kdysi typický pro lidi středního věku, se dnes již pozoruje u dospívajících a někdy ve velmi pokročilém stadiu, kdy už ve skutečnosti dochází k syndromu patologických dysfunkcí, které zase vedou k onemocnění kloubů.

Doporučený článek:  Spaní na břiše nepatří mezi doporučené polohy

Je znepokojující, kolik následků má neléčený bruxismus. V první řadě dochází k přetížení svalů, vazů a temporomandibulárního kloubu, v důsledku čehož dochází k chronické bolesti hlavy, krku, ramenního pletence, jakož i k charakteristickému praskání v temporomandibulárním kloubu například při jídle. Nedostatek správné léčby v tomto případě může vést například k omezení pohyblivosti čelisti.

Zdroj: https://irishdentistry.ie/link-found-smartphone-usage-bruxism/,https://poffdentalassociates.com/bruxism-teeth-grinding/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33880912/, https://english.tau.ac.il/news/smartphones_excessive_use, https://www.timesofisrael.com/smartphone-fomo-is-physically-hurting-people-israeli-study-finds/, https://www.researchgate.net/publication/341319830_Fear_of_missing_out_FOMO_overview_theoretical_underpinnings_and_literature_review_on_relations_with_severity_of_negative_affectivity_and_problematic_technology_use, https://www.aftau.org/news_item/excessive-use-of-smartphones-and-social-media-likely-to-lead-to-teeth-grinding-and-facial-muscle-pain/