Stravování

Oblíbené ostružiny patří na jídelníček pravidelně

Ostružiny jsou vynikající a trochu kyselé ovoce, které najdeme v lese. Vypěstovat si je však můžeme také na zahradě. Jejich léčivé vlastnosti se využívají již po staletí, a proto byste jejich sílu neměli podceňovat. Plody i listy se doporučují při infekcích horních cest dýchacích, u těžko hojících se ran, při chudokrevnosti, problémech s cukrem a jako prevence rakoviny.

Ostružiny proti nachlazení a pro lepší metabolismus

V lidovém léčitelství se na nachlazení používá mnoho surovin. Ostružinová šťáva je jednou z nich. Použít ale můžete také odvar z listů ostružiníku, který skvěle funguje na nachlazení, chřipku a infekce. Ostružiny se také doporučují diabetikům, protože podporují metabolismus sacharidů. Navíc mají vysokou nutriční hodnotu a nízký obsah kalorií, takže se hodí také při hubnutí.

Doporučený článek:  Snídaně je opravdový start dne. Na celé dopoledne zasytí a nakopne pořádnou dávkou energie
Zdroj obrázku: Freepik

Ostružiny jako zdroj antioxidantů

Kyselé ovoce oceníte pro velké množství antioxidantů. Tmavě zbarvená zelenina a ovoce mají obvykle mnoho antioxidantů, které jsou pro naše tělo nezbytné. Díky tomu jsou prospěšné pro diabetiky, osoby s inzulinovou rezistencí a mnoho dalších. Důležité je, že díky tomu fungují jako prevence rakoviny, protože dokážou vázat volné radikály.

Ostružiny na chudokrevnost a pomalu se hojící rány

Ostružiny jsou bohatým zdrojem železa. Díky tomu se doporučují při léčbě chudokrevnosti. Máte-li nedostatek železa, měli byste konzumovat čerstvé i zpracované ovoce. Ostružiny můžete také zmrazit nebo tepelně zpracovat, aniž by ztratily své vlastnosti, vitamíny a minerály. Vyrobit z nich můžete džemy, šťávy nebo zavařeniny.

Doporučený článek:  Proč jsou přírodní sladidla lepší než umělá?

Nálevy z čerstvých i sušených listů ostružin lze použít na podporu hojení ran. Díky přítomnosti tříslovin dokáže odvar stáhnout cévy. Na drobné rány stačí použít obklady z listů, ale na větší rány bude mnohem lepší odvar z ovoce. Uvidíte, že se rána zahojí během pár dnů.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-blackberries, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-blackberries, https://canadianinsulin.com/articles/blackberries-and-diabetes/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3274736/, https://www.nutritionvalue.org/Blackberries%2C_raw_nutritional_value.html