Zajímavosti

Některá psí plemena se dožívají mnohem vyššího věku než jiná. Stát se tak mohou opravdovým parťákem

Všichni majitelé čtyřnohých mazlíčků si přejí, aby s nimi zůstali co nejdéle. Závisí to nejen na péči a kvalitě krmiva, ale také na plemeni, které si zvolíte. Vědci z londýnské Royal Veterinary College se rozhodli zjistit, která plemena žijí nejdéle a která plemena mají naopak krátký život. Mnoho psích milovníků si podle toho vybírá plemeno, které si pořídí. Jak jsou na tom plemena, která se vám líbí?

Která plemena psů žijí nejdéle?

Vědci z Royal Veterinary College provedli výzkum na 30 tisících psech z 18 plemen a kříženců. Podle jejich výsledků se ukázalo, že nejdelší život mají zástupci Jack Russel teriéra. Předpokládaná délka života je 12,7 let. Na další příčce se umístila border kolie (12,1 let) a špringršpaněl (11,9 let). Jestli zvolíte jedno z těchto plemen, můžete se těšit na mnoho let po boku chlupatého přítele.

Zdroj obrázku: Freepik

Která plemena psů mají naopak nejkratší život?

Na druhé straně spektra jsou psí plemena s nejkratší očekávanou délkou života. Patří mezi ně plemena psů s plochým čumákem. Jedná se o hlavně o různé druhy buldoků. Francouzští buldočci se dožívají asi 4,5 roku, angličtí buldoci 7,4 roku a američtí buldoci se dožívají 7,8 let. Jejich nízký věk souvisí s tvarem jejich těla, kvůli kterému jsou velmi náchylní na různá onemocnění.

Jak můžete prodloužit život svého psa?

Na čem závisí délka psího života? Podle vědců existuje i několik dalších faktorů (kromě plemena), které mohou ovlivnit délku jejich života. Jedním je pohlaví, protože psi žijí v průměru o čtyři měsíce méně než feny. Pozitivní vliv na délku života má podle nich také kastrace nebo sterilizace zvířete. Jestli chcete prodloužit život svého psa, měli byste o tom přemýšlet.

Základem pro dlouhý život jakéhokoli psa bez ohledu na plemeno je pochopitelně správná strava založená na kvalitním jídle (kvalitní granule nebo konzervy). Psi vyžadují také každodenní pohyb a zábavu, protože při nudě budou rychleji stárnout (jako lidé). Pečovat musíte také o hygienu a chodit na pravidelné prohlídky k veterináři (očkování a odčervení).

Zdroj: https://www.petbacker.com/blog/how-to/top-10-dog-breeds-that-live-the-longest