Touha po shození pár kilo bývá motivována různými způsoby. Může to být například blížící se sezóna bikin a čas dovolených. Nebo se může jednat o novoroční předsevzetí nebo o jarní impuls změnit své návyky po zimě. Chceme zhubnout rychle a efektivně, a tak hledáme různé rady a triky. Takové informace se na nás valí z každé strany a většinou si protiřečí. Dávejte pozor, abyste nevěřili radám o hubnutí, které vám slibují zázraky.
Mýty o snídani a jedení po určité hodině
Základem mnoha diet je dosažení kalorického deficitu. Omezování kalorií by se však nemělo snížit například o vynechání snídaně. Mělo by být výsledkem změny produktů a velikosti porcí. Tělo po noční regeneraci potřebuje zvýšení energie. Pokud mu neposkytneme jídlo do dvou hodin od probuzení, metabolismus se zpomalí a budeme vystaveni prudkým výkyvům cukru. Pravděpodobnost, že budeme jíst vydatné večeře nebo vyjídat nezdravé občerstvení, se zvyšuje.
Večeře bývá nejvíce démonizované jídlo v mnoha dietách. Spousta lidí opakuje, že po 18. hodině večer přichází jakýsi magický limit, po kterém by se už nemělo konzumovat žádné jídlo. Je to však chyba a vše závisí na individuálním rytmu dne každého člověka. Odborníci doporučují konzumovat poslední jídlo dne dvě až tři hodiny před spaním. V opačném případě se vystavujeme večerním hladům, které vedou k pokušení večerního vyjídání sladkostí a jiných nezdravých potravin. Měli bychom ale pamatovat i na to, že večeře má být lehká, abychom tělo na noc nezatěžovali.
Nenáviděné brambory a těstoviny
Tyto potraviny si získaly nálepku nepřátel hubnutí. A přitom například samotné brambory, jsou-li součástí jídla, doplní stravu o důležitý draslík, vitamin C a B6 a také betakaroten. Samozřejmě je důležité to s ničím nepřehánět. Zásadní je také způsob přípravy. Ve smažené verzi se každá potravina, ať má jakékoli zdravotní výhody, mění v kalorickou bombu. Zvolte raději vaření nebo pečení. To platí i pro těstoviny. Ty jsou často podávány s těžkými a smetanovými omáčkami, které naší váze neprospívají.
Nejhorším mýtem je tvrzení, že nevolnost nebo jiná tělesná nepohoda je při dietě normální. Může se stát, že pokud provedete radikální změny ve svém jídelníčku a začnete aktivně sportovat ze dne den, bude vaše tělo reagovat. Krátkodobé snížení energie nebo zhoršení nálady pár dní je v pořádku. Pokud se však objevuje podrážděnost nebo se vám zhoršila schopnost soustředit se a přetrvává to delší dobu, určitě byste měli zpozornět. Může se jednat o příznaky nedostatku nějaké složky ve stravě a to byste měli konzultovat s lékařem.
Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/weight-loss-common-myths, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/, https://www.healthline.com/nutrition/eating-before-bed, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-potatoes, https://www.health.harvard.edu/nutrition/the-truth-about-nutrient-deficiencies