Stravování

Nejčastější mýty kolem diet k zázračnému hubnutí nepomohou, naopak tělu jen uškodí

Každý z nás si někdy připadá, že je odborníkem na diety, protože jsme jich už hodně vyzkoušeli. Dietní mýty ale nejsou nic nového. Každý z nás některému z nich stále věří. Výživa je velmi komplikovaný problém, který musíte zkoumat celé roky, abyste se mohli nazývat odborníky. Na druhou stranu se nejedná o let do vesmíru a každý z nás se v tom může dobře orientovat. Musíte jen přestat věřit mýtům a polopravdám, kvůli kterým si zbytečně škodíte.

Každá tekutina hydratuje tělo

Máte pocit, že dobře hydratujete své tělo a nepotřebujete pít více čisté vody, protože jste již měli dost kávy, čaje, slazených nápojů nebo džusu? Velká chyba. Káva, černý čaj a alkohol jsou silně kyselé a dlouho v nás nezůstanou. Nepočítejte s tím, že jste vypili dost vody jen proto, že většinu šálku kávy tvoří voda. Tak to rozhodně nefunguje. Po vypití šálku kávy byste si proto měli dát sklenici čisté vody.

Doporučený článek:  5 potravinových hříchů, které ničí srdce: vyřaďte tyto chuťovky z jídelníčku ještě dnes

Ubližujete si tím, že nejíte maso

Tohle je obrovský mýtus, kterému bohužel ještě hodně lidí věří. Proto se na vegetariány a vegany lidé dívají divně a myslí si, že umřou jen proto, že nejí maso. Maso je velmi dobrým zdrojem bílkovin a železa. Na druhou stranu je ale pro náš organismus velmi těžké ho strávit a zůstává v traktu až 7 hodin.

Zdroj obrázku: Freepik

To neznamená, že byste se museli stát okamžitě vegany nebo vegetariány. Když snížíte menší množství konzumovaného masa, budete mnohem lépe trávit a díky tomu se cítit mnohem lépe. Navíc mnoho druhů zeleniny obsahuje esenciální aminokyseliny, vitamíny a minerály, které běžně získáváme z masa. Pro získání železa lze konzumovat špenát a další tmavě zelenou zeleninu, zatímco proteiny doplní například cizrna a mnoho dalších luštěnin.

Doporučený článek:  Při dietě záleží kromě skladby jídelníčku na době, kdy jíme

Po 18. hodině se nesmí jíst

To je naprostý nesmysl. Neexistuje žádný univerzální limit (s výjimkou malých dětí), který by platil pro všechny. Večeři byste si měli dát nejpozději 2–3 hodiny před spánkem. Záleží proto jen a pouze na tom, v kolik chodíte běžně spát.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/support/healthy-living/healthy-eating/dieting-myths