Domov

Mějte finance pod kontrolou. Plánování výdajů skoncuje s žitím od výplaty k výplatě

Mnoho z nás, a je to možná většina, neplánuje své výdaje. Přitom dnes už existuje mnoho mobilních aplikací nebo jiných nástrojů, které usnadní práci s penězi a vy si tak snadno můžete spočítat, jestli daný měsíc finančně vyjdete nebo kolik si můžete uložit na horší časy.

Domácnosti nešetří, většinou totiž nemají z čeho

Plánování výdajů a celkově rozpočtu není oblíbená činnost. Své finance pravidelně spravuje jen malá část obyvatel. Díky počítání a ukládání veškerých účtenek ale můžete snadno zjistit, kde se dá ušetřit a za co utrácíte nejvíc. Mnoho lidí ani netuší, kolik peněz činí jejich pravidelné výdaje. Jistí si jsou akorát v příjmech. Hodně domácností tak s penězi nemusí vyjít, protože si nedokážou rozpočítat, kolik si mohou dovolit utratit za jídlo nebo ošacení.

Doporučený článek:  Štěnice se mohou doma objevit kdykoli. Důležité je rychle zakročit

Až 9 % lidí má díky nedostatečnému plánování problémy finančně každý měsíc vyjít. Polovina obyvatel má přehled o pravidelných výdajích, mezi které patří například hypotéka, nájem nebo pojištění. Ostatní peníze ale utratí bezmyšlenkovitě a nemají tak možnost nic ušetřit. Nejmenší skupinu tvoří ti, kteří mají o svých výdajích přehled.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestli chcete ušetřit peníze, je nutné dávat určitou částku ihned bokem

Pokud chcete začít spořit, je nutné si z každé výplaty dávat stranou na spořicí účet, který je alespoň malinko zúročený. Je dobré myslet na trvalé platby, které vám odcházejí každý měsíc. Vždy musíte mít určitou částku na účtu. Pokud si takto budete spořit, jste jednou nohou v plánování rozpočtu.

Doporučený článek:  Brambory lze využít k čištění obuvi, stříbra nebo mědi

Banky dnes již nabízejí možnost kategorizace, takže když někde zaplatíte kartou, hned poznáte, jestli to bylo za jídlo, sport nebo zábavu. I tak snadno zjistíte, za co utrácíte nejvíce a kde byste mohli nejvíce ušetřit. Mobilní aplikace, které nám pomohou s kontrolou financí, umožňují zapisovat jak příjmy, tak výdaje. Budete si poté moci lépe naplánovat další měsíce. A vůbec přitom nejde o to, abyste si museli něco odpírat. Důležité je mít nad svými financemi kontrolu.

Zdroj: https://www.thebalance.com/how-to-make-a-budget-1289587