Nakládané nebo kysané okurky v nálevu jsou oblíbenou tuzemskou pochoutkou, která nechybí na stole v žádné rodině. Recepty na přípravu nakládaných okurek se dokonce dědí a pro mnohé jsou doslova chloubou domácí gastronomie, někteří kombinují s okurkami křen, jiní zase doplňují mrkev a kopr. Nakládané okurky se přidávají do majonézových salátů, ale slouží též jako nízkokalorická příloha, navíc jsou velmi zdravé a plné blahodárných látek. Přes jejich chuť a zdraví prospěšné živiny jsou však lidé, kteří by je měli ze svého jídelníčku vyřadit. Proč nejsou vhodné pro kardiaky nebo alergiky?
Okurky jako tradiční příloha tuzemských jídel
Zelenina, kterou jsou tuzemci okouzlení? Bezpochyby okurky, které patří mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu na zahrádce a s oblibou jsou v létě podávány syrové, na podzim a v zimě pak kysané nebo nakládané. Jsou přísadou v mnoha receptech studené a teplé kuchyně, včetně polévek s přídavkem brambor, bylinek a kysané smetany. Okurky jsou chutné, k tomu obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek včetně vitamínu C a antioxidantů a mají nízkou energetickou hodnotu, pouhých 11 kcal na 100 gramů.
Okurky pro posílení organismu
Kysané nebo nakládané výrobky jsou účinným prostředkem pro likvidaci škodlivých volných radikálů, k tomu pozitivně působí na trávení a fungování střev. Kysaná zelenina současně pomáhá posilovat imunitu, snížit hladinu cholesterolu nebo glukózy v krvi. Tato zelenina doplní vitamíny a minerály v období, kdy je čerstvá v obchodech drahá. Okurky mají mnoho prospěšných vlastností, přesto se nehodí pro každého. Kdo by se jejich konzumaci měl vyhnout?
Okurky? Raději ne!
Pro koho nakládané nebo kysané okurky nejsou vhodné? Vzhledem k obsahu soli by se jejich měli konzumaci vyhnout kardiaci nebo lidé s hypertenzí, protože pacienti s vysokým tlakem musí držet dietu s nízkým obsahem sodíku. Obdobně se musí vzdát těchto výrobků lidé s poruchami srážlivosti krve, protože nakládačky obsahují vitamín K. Pro koho ještě nejsou dobré? Pro lidi s žaludečními potížemi nebo refluxem, protože sůl a kyseliny dráždí sliznice. Opatrnost je namístě též u pacientů s histaminovou intolerancí kvůli přítomnosti histaminu nebo u alergiků, protože alergenem mohou být soli, kyseliny i použité bylinky včetně kopru.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325124