Zdraví

Kurkumová pasta pečuje o zdraví zubů

Zubní kazy patří mezi nejčastější onemocnění zubů. Většinou si je nezvládneme vyléčit sami, proto musíme navštívit lékaře. O zuby byste měli pečovat už od útlého věku, protože jedině tak si osvojíte správně návyky a během života vás nebudou trápit ani zubní kazy, ani záněty zubů či jiné problémy. Pokud máte strach z návštěvy zubaře, můžete vyzkoušet domácí zubní pastu.

Zubní kazy mohou být vážným onemocněním

Pokud víte, že máte zubní kaz, ale necháte to být a necháte to plynout, snadno se může stát, že kaz napadne celý zub, který pak budete muset nechat vyndat. Věřte, že mnoho lidí, kteří se bojí zubařů, nechají problémy zajít tak daleko, že si musí nechat udělat nové zuby. Proti zubnímu kazu ale můžete bojovat domácí zubní pastou, kterou si snadno vyrobíte z kurkumy.

Je to koření, které není v našich končinách ještě tolik používané, ale má velmi užitečné vlastnosti, které můžete využít právě při čištění zubů. Zubní kaz může vzniknout z toho, že jíte sladké potraviny, a způsobuje nejen bolesti zubů, ale také zápach z úst nebo problémy s klouby. Proto se vyplatí mít po ruce produkt, který pomůže.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si vyrobit domácí kurkumovou pastu?

Je to velmi snadné. Připravte si 1/4 lžičky kokosového oleje, 1/4 lžičky kurkumy, 2 kapky hřebíčkového oleje a špetku soli. Nejdříve dejte suroviny do misky a všechny promíchejte. Následně si pastu naneste na kartáček a jemnými pohyby si čistěte zuby. Vyplatí se směřovat do míst, kde hrozí zubní kazy. Nakonec si ústa vypláchněte vlažnou vodou. Proč bude fungovat právě kurkuma?

Kurkuma obsahuje například hřebíčkový olej, který se používá v lékařství už několik let. Dezinfikuje a najít ho můžete v mnoha lécích. Kurkumin je zase látka, která má protizánětlivé účinky a také dokáže vybělit zuby. Kuchyňská sůl zase poslouží jako abrazivní prostředek a odstraňuje plak a usazeniny, které se usadí na zubech.

Zdroj: https://foolproofliving.com/turmeric-paste/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551699/, https://www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/common-dental-disorders/caries, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30129510/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10946-cavities, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/