Vztahy

Když to v posteli po svatbě neklape: touhu lze probudit i po letech

Nikdo o tom nemluví rád, ale nedostatek touhy po sexu bývá častým problémem mnoha párů. Důvody bývají různé, ať už zdravotní, psychologické, nebo emocionální. Může to dojít až k úplné ztrátě zájmu o toho druhého. V dnešním článku vám představíme nejčastější příčiny tohoto problému.

Skončí fáze zamilovanosti

Láska sice trvá věčně, ale počáteční fáze, kdy se zamilovává jeden do druhého, většinou není dlouhodobý stav. Podle vědců tato fáze trvá od půl roku do dvou let. Může se stát, že když opadne prvotní fascinace partnerem, začne klesat i sexuální touha. Některé páry se do manželství hrnou po hlavě a je to právě ještě během této prvotní fáze. Po pár měsících se tak může stát, že mladý pár začne čelit vážným výzvám v podobě společného života.

V dnešní době spolu většina párů žije už před svatbou, pořád jsou však takoví, kteří čekají až na své ano. Každodenní společný život se pak může stát nepříjemným překvapením. Třeba rozdělit povinnosti ohledně domácnosti, starat se o čistotu, připravit jídlo a v neposlední řadě řídit rozpočet. To znamená, že seznam možných témat na konflikt se začíná prodlužovat. Když je pak hlava přetížena stížnostmi nebo lítostí, nezůstává v ní místo k sexu.

Zdroj obrázku: Freepik

Partner není takový jako před svatbou, změnil se

To může být v případě muže i ženy. Při vstupu do nového vztahu se snažíme před tím druhým vypadat co nejlépe. Mnohem více nám záleží na našem vzhledu i vzhledu prostředí, ve kterém žijeme, věnujeme větší pozornost naším způsobům, snažíme se rozšířit znalosti nebo zlepšit své dovednosti a to vše ve snaze co nejvíce okouzlit toho druhého. Po svatbě však tato motivace výrazně klesá. Přestaneme se starat o sebe a někdy i o společný vztah. Bez romantické jiskry je pak obtížné rozhořet oheň v ložnici.

I když to mnoho lidí nepřizná, sex je nedílnou a důležitou součástí vztahu. Pokud tedy zpozorujete, že ve vašem sexuálním životě s partnerem něco skřípe, je dobré tomu věnovat zvýšenou pozornost. Nejlepší je vždy o všem otevřeně mluvit. Řekněte tomu druhému, co se vám nelíbí a co vám ve vztahu chybí. Během společné konverzace můžete diagnostikovat a vyřešit problém, který mezi vámi nastal. Také je důležité pečovat o atmosféru vztahu. Je dobré tomu druhému připomenout, jak je pro vás výjimečný.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2006/mar/26/familyandrelationships2