Zajímavosti

Kalifornie jde v boji proti emisím ještě dál. Nový zákon zakazuje prodej benzínových sekaček

Obyvatelé státu Kalifornie se možná dočkají velkých změn. Kromě toho, že tamní vláda chce kvůli ekologii minimalizovat počet automobilů na benzín, někteří obyvatelé velkých domů a především zahrad mohou být překvapeni rozhodnutím, že se zakážou sekačky, které jsou poháněné benzínem. Dočkáme se konce klasického ježdění sekačkou po trávníku?

Ekologie je téma, které je neustále v oběhu

Mnoho lidí se dnes honí za ekologickými výrobky. Nejedná se přitom jen o benzín nebo naftu, lidé se snaží například třídit odpady nebo je vůbec nevytvářet. Ekologie je téma, které je neustále otevřené. Lidé ale nemají jednotný názor. Pro někoho je zákaz spalovacích vozů nemožný, jiní si myslí, že i takový krok bude málo.

Kalifornie se rozhodla, že zakáže používání sekaček, které jsou poháněné spalovacími motory. Pro mnoho zahrádkářů to může znamenat, že skončí klasické sekání trávy. O této myšlence jako první promluvil guvernér Gavin Newsom. Měl podepsat zákon, který by úřadům nařizoval zákaz prodeje malých spalovacích motorů. Tento typ používají vedle sekaček také například malé generátory energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Cílem je snížení emisí

Cíl tohoto kroku je jasný – snížit množství emisí, které jdou do atmosféry. Pokud doma na zahradě používáte fukar listí, můžete za hodinu vypustit tolik emisí jako automobil. Bylo uvedeno, že v Kalifornii takové přístroje používá více než 10 milionů domácností. Problém je tedy zřejmý, protože lidé mají více malých zařízení než osobních automobilů.

Tento návrh rozdělil obyvatele Kalifornie na dva tábory. Není tajemství, že sekačky a další nástroje, které pojedou na elektromotory, jsou nejen dražší, ale také fungují hůře. Guvernér ale poznamenal, že zákon umožní slevu na nákup těchto strojů. Kalifornie přitom se spalovacími motory bojuje již nějaký čas. Západní pobřeží velmi trpí tím, že je znečištěné, opakují se sucha s požáry a pořád není jasné, jak emise efektivně snížit.

Zdroj: https://www.cbsnews.com/losangeles/news/california-bans-sales-gas-lawn-mowers-curb-emissions/