Rady a tipy

Jedlá soda se vypořádá se mšicemi rychle a efektivně. A na zahradě toho dokáže mnohem víc

Jedlá soda je opravdový zabiják mšic a dalších škůdců. Mimo postřiku lze jedlou sodu v zahradě použít také k jiným účelům. Jedlá soda je velmi levná, v domácnostech dostupná a také ekologická. Tato látka neškodí ani lidem, ani rostlinám a stejně tak neuškodí přátelskému hmyzu, jakým jsou například včely. Jak vytvořit postřik a jak jej následně aplikovat v praxi? To vše nejen o mšicích a jedlé sodě se dozvíte v našem článku.

Pro koho je soda nepříjemná

Pro mšice je jedlá soda velmi nepříjemná. Postřiky z jedlé sody se dají využít také v boji s dalšími škůdci. Například s molicemi, sviluškami, plošticemi, ale také lze jedlou sodu použít při boji s plísněmi, jako například padlím. Plísně, které napadají mimo jiné růže, dřišťály nebo floxy, můžeme také odstranit pomocí postřiku z jedlé sody. Tento postřik se doporučuje použít také při rzi nebo skvrnitosti listů rostlin.

Doporučený článek:  Žlutá stuha přiláká na rostliny berušky. Ty přirozeně pomohou eliminovat napadení mšicemi

Jak vytvořit postřik z jedlé sody?

Receptů je více, nejpoužívanějším je však ten, kdy smícháme 1,5 litru teplé vody se lžičkou jedlé sody. Do této směsi pak přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí nebo draselného mýdla (asi 1/5 čajové lžičky). Pro ošetření rostliny by vystačila samotná voda s jedlou sodou, mýdlo ovšem zajistí, že se postřik udrží na rostlině, místo aby z ní ihned stekl.

Zdroj obrázku: Freepik

Další z receptů

Vyzkoušet na mšice i jiné škůdce lze také postřik obsahující olej. Ten připravíme tak, že do litru vody přidáme čtvrt lžičky jedlé sody a půl lžičky jedlého oleje. Směs důkladně promícháme, přelijeme do lahve s rozprašovačem a můžeme aplikovat na rostliny. Je také důležité správně a ve vhodnou dobu postřik aplikovat.

Doporučený článek:  Domácí masky vlasy vyživí, posílí a uzdraví konečky

Jak aplikovat postřik?

Tento ekologický postřik je účinný, ale není radikální a rychlý jako jeho chemičtí konkurenti. Proto je potřeba postřik aplikovat vícekrát. Nejlepší je stříkat rostliny s odstupem 5–7 dní. Postřik se také doporučuje aplikovat co nejdříve, jakmile na rostlinách škůdce objevíme.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-get-rid-of-aphids-5-proven-home-remedies-for-aphids.html