Nezařazené

Hnojivo z banánové slupky je ideální pro výživu pěstovaných rajčat

Přemýšlíte, čím ekologicky a co nejlevněji hnojit rajčata? Pomoci vám mohou banánové slupky, které běžně vyhazujeme do bioodpadu. Jedná se totiž o produkt, který obsahuje velké množství prospěšných vitamínů a minerálů, díky kterým se bude rajčatům nevídaně dařit. Poradíme, jak si tekuté hnojivo na rajčata vyrobit a jak jej používat.

Jaké má banánové hnojivo vlastnosti?

Slupky od banánu obsahují velké množství draslíku a fosforu, což jsou látky přispívající k růstu a správné výživě rostlin. Minerální látky podpoří květenství rajčat a podtrhnou intenzivní chuť plodů. Především při nedostatku draslíku se u rostliny může projevovat žloutnutí listů, oslabení kořenového systému, nerovnoměrné dozrávání plodů a také se na rostlině častěji vyskytují různé choroby.

Doporučený článek:  Jak může jablečný ocet pomoci vašim vlasům?
Zdroj obrázku: Freepik

Výroba banánového hnojiva

Pro výrobu hnojiva je vhodné koupit ekologicky pěstované banány. Pokud k těmto banánům nemáte přístup, bude potřeba slupky důkladně omýt, abyste se zbavili možných chemikálií na povrchu. Po očištění slupku nakájejte asi na centimetrové kostky. Zalijte je litrem vody a nechte nejméně týden pracovat. Pokud na hnojení nespěcháte, doporučuje se nechat směs působit klidně i dva týdny. Po uplynutí dané doby směs přelijte přes síto do nádoby s víčkem. Hnojivo máte připraveno k použití. Toto hnojivo řeďte v poměru 1 : 4 s vodou do nádoby vhodné k zalévání rostlin.

Doporučený článek:  Křenový postřik ochrání ovocné stromy před škůdci a předejde chorobám

Jak hnojivo používat?

Hnojivo je vhodné použít jak na zálivku rostlin, tak jako postřik. Důležité je hnojivo vždy naředit s vodou, jelikož se jedná o dost silný koncentrát. Při zálivce se doporučuje nalévat hnojivo přímo ke kořenům rostliny ideálně jednou až dvakrát za týden v době intenzivního růstu rostliny i plodů. Při používání hnojiva jako postřiku je důležité dát pozor na to, aby se postřik neaplikoval za velmi slunečného počasí. Kapičky hnojiva by na rostlince mohly vytvořit filtr, který by při intenzivním slunečním svitu mohl rostlinu spálit.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/banana-peels-as-fertilizer