Pravděpodobně se už mnozí z vás zabývali úsporou vody, v této době ještě možná více než obvykle. Samozřejmě záleží nejen na financích, ale také změně klimatu. Často se stává, hlavně v létě, že vody je nedostatek, což potvrzují i hladiny jezer a řek. Pokud vás zajímá životní prostředí, ale také chcete ušetřit, stojí za to šetřit vodou doma i na zahradě.
Proč je dobré šetřit
Vzhledem ke zprávám o suchu si mnozí lidé neuvědomují, že problém může být vážný. V současnosti je v mnoha zemích stav řek a nádrží v katastrofálním stavu a horké letní dny tento stav jen posilují. Na vině jsou klimatické změny i dlouholeté zanedbávání vodního hospodářství, což má za následek, že na mnoha místech jsou lidé povzbuzováni k tomu, aby se vzdali zalévání zahrad nebo mytí aut.
Pokud si někdo myslí, že sucho ho neovlivní, protože nemá zahradu nebo auto, velmi se mýlí. Sucho je katastrofální například pro plodiny, takže s problémem se pak sekundárně setkáváme všichni u vyšších cen, nebo dokonce nedostatku surovin. Proto se nevyplatí čekat na systémová řešení, ale zavést několik návyků, a to nejen pro společné dobro, ale i pro úsporu rozpočtu domácnosti.
Zkontrolujte svou vodní instalaci
Jako první je dobré zkontrolovat vodní systém v domácnosti a opravit všechny nefunkční nebo netěsnící kohoutky nebo těsnění. Podíváme-li se na každodenní návyky, můžeme dospět k závěru, že z kohoutků mnohdy teče voda zbytečně. Například při holení nebo čištění zubů. Tyto činnosti nemusíte provádět s tekoucí vodou. Namísto koupele je lepší se osprchovat, pračku zapínat, jen když je dostatečně naplněná, a myčku nádobí také. K zalévání rostlin používejte vodu z vařené zeleniny nebo dešťovou vodu.
Nikomu nemusíme říkat, že rostliny v zahradě potřebují pravidelnou dávku vody pro správný růst a výnos plodů. Pokud je však chceme zalévat, je lepší nepoužívat běžnou vodu. Bude lepší, když budete sklízet dešťovou vodu. Ideální způsob k tomu je pořídit si speciální nádrže na dešťovou vodu, které je třeba postavit tak, aby do nich nateklo co nejvíce dešťové vody. Dešťová voda je pro rostliny stejně lepší než ta z vodovodu a její použití jim prospěje.
Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water