Jahody jsou úžasným sezónním ovocem, na které se těší mnoho z nás. Snadno je koupíme na trhu, ve stánku u silnice nebo si je můžeme domě vypěstovat. První jahody si vychutnáme již na přelomu května a června, jakmile se objeví první teplé a slunečné dny. Vychutnávat si je můžeme asi do poloviny července. Problémem je, že po utrhnutí velmi rychle ztrácí čerstvost. Jak ji prodloužit?
Zdravé sezónní plody
Jahody si můžete vychutnávat na mnoho způsobů, protože existuje téměř 2000 odrůd tohoto ovoce. Každá z nich má jinou velikost, tvar, barvu, konzistenci dužiny a chuť plodů. Zajímavostí je, že jahody pěstované v chladnějších oblastech mají mnohem lepší chuť. Užít si ale můžete také naše české jahody, které chutnají jednoduše skvěle.
Jahody jsou velmi bohaté na živiny, vitamíny a minerály. Jsou dokonce lepším zdrojem vitamínu C než citrusy. Sto gramů zralých jahod obsahuje asi 70 mg vitamínu C, který je důležitý pro naši imunitu. Z tohoto důvodu byste měli jíst vždy jen plně zralé jahody. Navíc obsahují také vitamíny skupiny B (B1, B2, B6 a PP) a vitamín A, železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a mangan.
Jak prodloužit čerstvost jahod?
Jahody byste měli před konzumací vždy opláchnout ve studené vodě. Proud nesmí být příliš silný, aby plody nepoškodil. Rychle je namočit do mísy s vodou je nejlepší metodou, díky které se zbavíte nečistot a plody nezničíte. Jahody nikdy nejezte ihned po vytažení z lednice. Počkejte asi 30 minut, dokud nebudou mít pokojovou teplotu. Tak si je vychutnáte nejvíce.
Před zkázou můžete jahody zachránit velmi jednoduchým trikem. Po nákupu jahody opláchněte ve vodě s octem, sceďte a poté jemně osušte. Budete překvapení, o kolik déle vydrží takto ošetřené ovoce oproti tomu, když ho jen opláchnete ve vodě. Ocet na jahodách neucítíte, takže se této metody nemusíte obávat. Vodu s octem vždy smíchejte v poměru 5 : 1 a jahody nechte v roztoku jen pár minut. Poté je můžete uložit do lednice.
Zdroj: https://www.berries.com/blog/how-to-store-strawberries