Brambory mají mnoho jmen a vládnou na našich stolech již několik staletí. Patří mezi pět nejpěstovanějších rostlin na světě. Bohužel kolem této plodiny vyrostlo mnoho mýtů. Jedním z nejčastějších je, že brambory jsou velmi kalorické. Brambory jsou přitom zdravé pro srdce, střeva i slezinu.
Něco z historie
Brambory se dnes pěstují na všech kontinentech. Do Evropy je přivezli Španělé ze zámořských výprav. Než však potěšily chuťové pohárky královských úst, získaly si srdce maďarských princezen a francouzských panovníků svým nádherným květem. Připevňovaly se na pláště a do vlasů, aby vzbuzovaly obdiv. Někteří králové je posílali jako důkaz lásky.
V posledních letech však jejich sláva upadá. Je to kvůli podezření na vysoký kalorický obsah. Brambory jsou však bohaté na vitamíny C, vitamíny skupiny B, vitamín A, D a E. Kromě vitamínů v nich najdeme fenolické sloučeniny s charakterem antioxidantů. Dále se pyšní řadou minerálů, jako je jód, železo, měď, zinek, mangan, fosfor, vápník, hořčík, draslík a sodík. Otázkou tedy zůstává, zda jsou brambory zdravé, nebo ne.
Záleží na odrůdě
Nejbohatší na živiny jsou andské odrůdy brambor s barevnou dužinou, protože obsahují antokyany, které brambory neztrácí ani po roce skladování nebo při pečení. Tyto sloučeniny pomáhají předcházet rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, rakovině a degradaci sítnice oka. Sladkost, kterou cítíme v bramborách a kvůli které je mnozí vyloučili ze stravy, pozitivně ovlivňuje práci sleziny a slinivky břišní.
Brambory zmírňují všechny druhy zánětu. Neutralizují kyseliny v těle, což pomáhá při artritidě a revmatismu. Bramborová šťáva se používá externě na popáleniny a pije se ke snížení tlaku a léčbě žaludečních a duodenálních vředů. Bojuje také proti mikrobům a má příznivý vliv na střevní bakteriální flóru. V Jižní Americe, odkud brambory pocházejí, to byl dobře známý lék používaný externě na vředy, ekzémy, otoky a bolesti očí.
Zdroj: https://health.ucdavis.edu/blog/good-food/potato-health-benefits-and-why-you-should-eat-more-spuds/2022/05