Zdraví

Většina lidí neumí toaletu správně použít. Důsledkem jsou hemeroidy i zácpa

Jít na záchod je zcela přirozené, ale málokdo touží mluvit o vyprazdňování, i když mnoho lidí má právě s ním veliké potíže. Podle odborníků totiž záleží nejen na poloze sedu, aby střeva byla ve správné poloze, ale také na tom, zda dotyčný netrpí chronickou zácpou či hemeroidy. Jaké jsou nejčastější obtíže při defekaci a jak je řešit?

Anatomický pohled na vyprazdňování

Potíže s vyprazdňováním mohou souviset s moderními toaletami. Při sedu na toaletní míse totiž vzniká mezi trupem a nohama pravý úhel. Stolice shromážděná na konci tlustého střeva v konečníku však vychází pod úhlem 35 stupňů, to je také důvod, proč mají někteří lidé mají potíže s naprostým vyprázdněním nebo musí nepřiměřeně tlačit. Nepřirozený tlak na anální otvor vede ke vzniku hemeroidů. Podle výzkumu doktora Dova Sikirova z Izraele je ideální poloha pro defekaci podřep. Ve zkoumané skupině osob trvalo vyprázdnění v podřepu pouhých 50 sekund, naopak při posedu na klasické toaletě 130 sekund, přičemž nedošlo k úplnému vyprázdnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Turecké záchody? Raději změna polohy!

V minulosti předci trpěli o poznání méně zácpou nebo zmiňovanými hemeroidy, protože jejich skladba stravy byla odlišná a k vyprazdňování docházelo nad dírou v podřepu. Z toho důvodu je používání takzvaných tureckých záchodů zdravější. I na běžné toaletě lze ale tento problém vyřešit podložením nohou stoličkou. Změnou úhlu se docílí snadnějšího a rychlejšího vyprázdnění. Řešením je také jemné pohupování dopředu a dozadu, aby se mohla střeva efektivněji vyprázdnit.

Tabu, které má řešení

Mluvit o zácpě nebo hemeroidech se nesluší, ale tabu je nutné prolomit, aby netrpělo zdraví. Chronickou zácpu je nutné řešit obdobně jako hemeroidy, protože potíže se mohou s častým zadržováním stolice a neúměrným tlačením ještě zhoršovat. Vyplatí se zvýšit objem vypitých tekutin i změnit jídelníček, aby obsahoval dostatek výrobků s vlákninou. Neméně podstatné je zvýšit fyzickou aktivitu pro zlepšení peristaltiky. Pro zvýšení průchodnosti střev se doporučuje i posilování břišních svalů, které obklopují střeva.

Zdroj: https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/how-to-poo-properly-sit-squat-healthy