Zdraví

Bílé půlměsíce na nehtech prozradí mnohé. Pozor na jejich zmizení nebo změnu barvy

Lunuly neboli bílé půlměsíce na nehtech jsou viditelné u základny nehtů. U každého z nás vypadají trochu jinak, protože se v průběhu času mění. Podle některých odborníků může jejich zmizení nebo změna barvy naznačovat vývoj některých onemocnění. Jedná se o nejmladší část nehtu, a proto nám mohou prozradit důležité informace o našem zdraví.

Co ukazují bílé půlměsíce na nehtech?

Velikost půlměsíců se liší v závislosti na prstu, na kterém se nachází. Na palcích je obvykle můžete vidět velmi čistě, protože se jedná o největší prsty, zatímco na ostatních mohou být malé nebo téměř neznatelné. Jejich přítomnost neznamená nic špatného. Soustředit se na ně musíte, když zmizí nebo změní svou barvu. Co mohou tyto malé srpky na nehtech znamenat pro naše zdraví?

Zdroj obrázku: Freepik

Červené nebo modré půlměsíce

Lunula by měla být správně mléčně bílá. V takovém případě se nic neděje. Jakmile změní barvu, měli byste být ostražití. Červené lunuly znamenají potíže s plícemi nebo oběhovým systémem. Červené půlměsíčky mohou být i příznakem cirhózy jater, chronické kopřivky, psoriázy, srdečního selhání nebo alopecie.

Lehce šedá barva může znamenat, že vaše tělo potřebuje odpočinek. Modrá barva by vás měla znepokojovat. Modré nehty jsou spojovány s kardiovaskulárními nemocemi. Souvisí totiž s nižším množstvím kyslíku v plicích. Vzácně se může jednat o příznak Wilsonovy choroby nebo argyrie. Způsobit to ale může také vzácná dědičná porucha metabolismu mědi.

Velké nebo chybějící lunuly nehtů

Příliš velké lunuly mohou být důsledkem nepravidelného srdečního tepu, což může vést k hypertenzi. Příčinou může být také nedostatek niacinu (vitamínu PP). Naopak chybějící lunuly mohou být příznakem únavy, slabosti, nedostatku vitamínu B12 a podvýživy. Mizení půlměsíčků může také znamenat anémii a nedostatek železa v těle.

Zdroj: https://www.healthyway.com/content/health-problems-the-moons-of-your-nails-can-warn-you-about/