Opalování zlepšuje náladu, dodává tělu vitamín D3 a činí pokožku hezčí a postavu štíhlejší. Dermatologové však upozorňují, že není zdravé, pokud nedodržujeme bezpečnostní pravidla. Opalování by nemělo trvat déle než dvě hodiny a vždy bychom měli používat ochranný faktor.
Než začnete
Po dlouhé zimě si pokožka vždy potřebuje zvyknout na slunce. Alespoň týden před dovolenou proto vyrazte na procházky ve slunečných dnech. Začněte 30 minutami a postupně tuto dobu zvyšujte na 1–2 hodiny. Chraňte svou pokožku zevnitř konzumací betakarotenových doplňků stravy. Zabraňují ztrátě elasticity a tvorbě vrásek. Pijte také denně mrkvovou šťávu nebo užívejte doplňky stravy.
Chraňte se
Opalování mateřských znamének není bezpečné. Přikryjte je proto náplastí nebo silnější vrstvou krému s nejsilnějším dostupným faktorem. Chránit je ale nutné také vlasy a oči. Proto vždy noste klobouk a sluneční brýle. Pokud máte velmi světlou a citlivou pokožku, nevystavujte ji přímému slunci, ale raději ji překryjte tenkou bavlněnou košilí nebo zůstaňte ve stínu. Nebojte se, i ve stínu se trochu opálíte.

Používejte opalovací krémy
Nezbytností jsou přípravky s UVA a UVB filtry. Začněte se silnějším SPF okolo 50. Jakmile se trochu opálíte, snižte jej na 30 SPF. Krém nanášejte 30 minut před opalováním a na pláži každé 3–4 hodiny.
Pokud se spálíte
Po příchodu domů si dejte hned ochlazující sprchu – začněte vlažnou vodou a postupně snižujte teplotu, abyste se vyhnuli tepelnému šoku. Užívejte zklidňující kosmetiku s panthenolem, aloe vera a mentolem, zejména pak na popálená a podrážděná místa.
Choďte na kontroly k dermatologovi
Vyplatí se pravidelně docházet na kontroly ke kožnímu lékaři, zejména pokud máte hodně znamínek. Můžete se vyhnout nepříjemným potížím a včas případně zabránit rakovině kůže. Slunce totiž může i hodně ublížit, a proto je vhodné na to pamatovat.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/sunbathing