Zdraví

Cévy v těle pročistí vybrané druhy zeleniny

Existují zázračné diety, které slibují velkolepé výsledky. Čištění žil a tepen by se však nemělo zařazovat do této skupiny. Péče o stav krevních cév by se mělo stát pravidelným zvykem a ne jen občasným sezónním rozmarem. Jak to většinou bývá, i zde mohou být začátky obtížné, avšak pokud budeme myslet na naše zdraví, nemělo by nás to odradit.

Špatná životospráva znamená špatný stav cév

Strava bohatá na velké množství transmastných kyselin, časté pití alkoholu a užívání jiných stimulantů, nedostatek pohybu, špatně vyvážená strava, to vše vede ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. To má za následek ukládání tukových usazenin v žilách a tepnách a to ztěžuje průtok krve. Vážná onemocnění nemusíme pociťovat hned. Můžeme si ovšem všimnout problémů s koncentrací a dýcháním, křečí v nohou a bolesti v oblasti hrudníku. To vše nám naznačuje, že nejsme úplně zdraví.

Doporučený článek:  Sladké bez výčitek: šťáva ze sušených švestek zažene chutě i nepříjemné střevní obtíže

Naštěstí i s tímto problémem můžeme bojovat doma. Musíme se na to dívat jako na proces a na naši každodenní povinnost vůči našemu zdraví. V první řadě se určitě zaměřte na svůj jídelníček. Existuje několik druhů zeleniny, které vám s tímto problémem pomohou. Tato zelenina má příznivý vliv na žíly a tepny, ale celkově pozitivně ovlivňuje naše zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Seznamte se s artyčoky

Artyčoky se jedly již ve starověkém Řecku a Římě a nelze popřít, že jsou stále nejoblíbenější ve středomořských zemích. To vše kvůli teplému podnebí, které podporuje jejich kultivaci. Ve středomořských zemích jde o každoročně pěstovanou rostlinu. Kromě zajímavých chuťových vlastností obsahuje artyčok cynarin, chemickou sloučeninu, která je schopna výrazně snížit hladinu cholesterolu. Mobilizuje játra k produkci žluči a díky tomu může účinněji čistit tělo od toxinů a zbytečných metabolických produktů.

Doporučený článek:  Královna mezi zeleninou. Blahodárné účinky červené řepy ocení žena každého věku

Už nějaký čas se mluví o prospěšném účinku červené řepy na naše tělo. V tomto případě se nejedná o žádné přehnané chválení. Řepa dokáže udržet náš oběhový systém v dobrém stavu. Podporuje vyloučení homocysteinu, jehož vysoká hladina vede k srdečním chorobám. Obsažený betain je silný antioxidant. Ten nás chrání před působením volných radikálů, což může snížit riziko rakoviny.

Zdroj: https://healthyeating.sfgate.com/foods-clean-blood-vessels-out-12449.html, https://www.healthline.com/health/blood-purifier, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/heart-disease-and-food, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-842/artichoke, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8020175/