Každý zahradník ví, kolik práce a energie stojí pěstování rostlin. Je nutné zajistit přípravu půdy, odplevelení, hnojení, prořezávání, zalévání… Když se vám pak úroda nepodaří třeba kvůli výskytu nenasytných mšic, je to skutečná tragédie. Než se uchýlíte k příliš invazivním metodám, vyzkoušejte nejprve domácí prostředek proti mšicím – je levný, ekologický a účinný. Vše, co musíte udělat, je pověsit žlutou stuhu ve své zahradě!
Proč jsou mšice nebezpečné?
Tyto breberky se objevují na pokojových rostlinách v květináčích i na zahradách. Bývá velmi obtížné s nimi bojovat. Jejich kolonie mohou čítat až několik stovek jedinců s téměř neomezeným apetitem. Pokud nezareagujete včas, dokážou zlikvidovat celé rostliny.
Jaké rostliny jsou ohroženy?
Mšice nejsou nijak zvlášť vybíravé. Živí se okrasnými rostlinami, ovocnými stromy a také zeleninou. Častým problémem zahrádkářů jsou mšice na růžích, ibišku, jasmínu, lichořeřišnici, petúnii, červeném rybízu, rajčatech, okurkách a mnoha dalších. Dokážou však obsadit prakticky jakoukoliv rostlinu a bez milosti ji celou spořádat. Vám pak nezbude víc než jen oči pro pláč.
Žlutá stuha funguje
Vyplatí se tuto metodu aplikovat preventivně a nečekat na okamžik, kdy se mšice usadí v zahradě. Na rostliny, které chcete chránit před napadením, stačí pověsit kousek žluté stuhy nebo jiného stejně barevného materiálu. Proč to funguje? Jasná barva přiláká dospělé berušky, které jsou přirozenými nepřáteli mšic. Jeden jedinec je schopen pozřít až 100 škůdců za den.
Nalákáním berušek do zahrady se můžete vypořádat nejen s mšicemi a mravenci, ale larvy berušek se také živí molicemi, mladými housenkami a různými larvami brouků a much. Jen těžko byste hledali ekologičtější způsob, jak se vypořádat se škůdci na své zahradě. Zkuste jej i vy a nechte se překvapit výsledky.
Zdroj: https://www.arbico-organics.com/category/pest-solver-guide-aphids