Zdraví

Zeleninové polévky postaví na nohy při nemoci, zdravé jsou ale po celý rok

Není vám nejlépe a potřebujete se brzy dostat z nachlazení? Poradíme, jaké zeleninové polévky si uvařit, abyste se postavili na nohy co nejdříve. Už naše babičky si bez polévek nedovedly představit oběd nebo večeři. Někteří je dnes už nevaří vůbec, stačí jim hlavní chod. U některých doma ale najdete polévku na stole každý den, například místo klasické studené večeře. Jaké polévky jsou vhodné pro uzdravení?

Polévky jsou základním jídlem při hubnutí

Polévky, zvláště ty zeleninové, se hodí do redukčního programu. Pokud je nebudete zahušťovat bramborami nebo moukou, hodí se také do nízkosacharidového stravování. Do zeleninového vývaru můžete přidat libové hovězí nebo kuřecí maso nebo si udělat domácí nudle či játrové knedlíčky. Zapomeňte ale na hutné polévky, jako je gulášová, dršťková nebo boršč. Sice vás zasytí, ale jsou těžko stravitelné a nemusí vám po nich být dobře.

Doporučený článek:  Boj s kily navíc nevzdávejte. Vysněná váha pomůže nejen ke krásné postavě

Při konzumaci polévek by měli být opatrní lidé, kteří trpí chronickým selháním ledvin, nebo ti, kteří mají hyperkalemii – přebytek draslíku v krvi. Mnoho lidí trpí také dnou, v tom případě do polévek nepřidávejte žádné maso a nechte si jen zeleninu a vývar z ní. Velmi zdravá je například polévka z mrkve. Obsahuje minerály a navíc se hodí také pro malé děti, které trpí průjmy.

Zdroj obrázku: Freepik

Brokolicový nebo rajčatový krém vás zahřeje i nastartuje metabolismus

Brokolicová polévka se vaří jen asi dvacet minut bez pokličky a máte hotovo. Dlouhodobé vaření není pro zeleninu dobré, protože tím přijdete o cenné vitaminy a minerály, které obsahuje. Vhodná je také rajská polévka, která tělu dodá lykopen a draslík. Do polévky můžete přidat kvalitní pečivo nebo těstoviny. Hodí se také divoká rýže nebo quinoa.

Doporučený článek:  Káva tělu dodá energii a dobře působí na zdraví ledvin

Zapomenout nesmíme ani na tradiční kuřecí vývar. Do polévky přidejte také česnek a zázvor, těmito potravinami posílíte imunitu a zbavíte se rychleji virů a bakterií. Již po několika dnech se budete cítit dobře. Polévku si můžete uvařit prakticky z jakékoliv zeleniny. Mrkev, celer, pórek nebo květák – stačí jen pořádně dochutit a lahodná večeře je na stole do půl hodiny. Navíc polévky nejsou kalorické, takže jsou vhodné i pro ty, kteří se snaží jíst zdravě.

Zdroj: https://www.spoonfulofcomfort.com/blog/6-soups-to-eat-when-you-feel-sick/