Domov, Rady a tipy

Žehličku je důležité pravidelně čistit od vodního kamene

Lidé se rozdělují na dvě skupiny. Jedna se žehlení vyhýbá jako čert kříži, druhá si nedokáže představit, že by nosila nevyžehlené oblečení. Pokud spadáte do druhé zmíněné skupiny, nezapomeňte svou žehličku čas od času vyčistit.

Stalo se vám, že žehlička zanechala při žehlení na oblečení skvrny? Nebo vám z ničeho nic přestala úplně fungovat? Právě to mohlo znamenat zanedbanou údržbu tohoto spotřebiče. Pravidelná péče o jeho čistotu není nijak obtížná, dokonce ani časově náročná. Poradíme vám, jak na to s použitím surovin, které máte běžně po ruce.

Čistá žehlička, čisté oblečení

Stav žehličky určuje i finální stav oblečení. Pokud se stane, že žehlička není čistá a bez vodního kamene, může se stát, že oblečení při žehlení popálíme, případně jinak poničíme. Zásadní je prevence. Pokud začnete s čištěním až ve chvíli, kdy si začnete všímat zašpinění či poškození oděvů, je už pozdě.

K čištění nejsou potřeba žádné speciální chemické přípravky, přestože je ve vybraných prodejnách najdete. Naprosto vám postačí základní suroviny, které máte běžně doma ve spíži a hlavně stojí jen pár korun.

Zdroj obrázku: Freepik

Zázračný ocet vyřeší snad cokoliv

Ocet je v domácnosti velkým pomocníkem. Používáme ho při úklidu povrchů, odmašťování, čištění odpadů, odpuzování hmyzu a čištění žehličky nebude výjimkou. Vyřeší spáleniny i potíže s vodním kamenem.

Navlhčete hadřík octem a krouživými pohyby otřete zašpiněný povrch. Nasáklou látku si můžete položit na žehlicí prkno a žehličkou přes ni přejíždějte. Je nutné, aby byla žehlička nahřátá. Pokud bojujete s vodním kamenem, do nádržky na vodu nalijte ocet s vodou v poměru 1 : 1. Nahřejte žehličku na maximální teplotu a vyžehlete nějakou starou tkaninu. Pokračujte, dokud se roztok zcela nevypaří. Štiplavého zápachu se zbavíte tím, že následně nádobku naplníte čistou vodou a opět se pustíte do žehlení, dokud veškerou vodu v nádržce nespotřebujete.

Se spáleninami na nerezové ploše pomůže i jedlá soda. Smíchejte dvě čajové lžičky sody se lžičkou vody. Vzniklou pastu naneste na špinavý povrch. Nechte působit alespoň patnáct minut a následně žehličku otřete vlhkým hadrem.

Zdroj: https://www.maids.com/cleaning-hacks/how-to-clean-an-iron/