Rady a tipy

Zdravý je olivový olej, tělu prospěje i lněný a dýňový

Slunečnicový olej má v českých domácnostech největší zastoupení. Používáme ho na smažení, pečení a do fritovacího hrnce. Druhým nejpoužívanějším je řepkový olej, jenž má stejné využití. Poslední dobou se těší velké oblibě i olej olivový, který si často dopřáváme i za studena, například jakou důležitou ingredienci při přípravě zálivky na zeleninový salát. Ten patří i k jedněm z nejzdravějších. Podle profesora Williama S. Harrise, odborníka na výzkum tuků, je olivový olej naprostý poklad v oblasti zdravého stravování, a to zejména díky obsahu polyfenolů, které zpomalují stárnutí, vitamínu E a kyselině octové, jejíž hlavní předností je schopnost snižovat hladinu cholesterolu. Jsou ale i další druhy blahodárných olejů, které je škoda nevyužít.

Doporučený článek:  Při úklidu domova se zapomíná na důležitá místa. Potom tam můžete mít usazené potravinové moly
Zdroj obrázku: Freepik

Lněný olej

Adeptem na nejzdravější olej se po bližším prozkoumání prospěšných látek stává lněný olej. Ten je vyráběn lisováním lněných semínek, které probíhá za studena. Mezi jeho přednosti patří vysoký obsah vitamínu E a omega-3 mastných kyselin, díky čemuž je účinným pomocníkem v oblasti prevence infarktu, snížení otoků a potlačení bolesti kloubů. Najdeme v něm také polyfenol lignan, který chrání buňky před škodlivými volnými radikály. Mimo studené kuchyně můžete všechny tyto prospěšné látky využít například ve formě masky na vlasy, pleťového oleje, tonika na popáleniny a při masáži.

Doporučený článek:  Olej usnadní čištění dřezu a ošetří zároveň jeho povrch
Zdroj obrázku: Freepik

Dýňový olej

Dalším nepříliš používaným olejem je ten dýňový, což je vzhledem k jeho pozitivům velká škoda. Olej získávaný lisováním semen tykve oplývá nespočtem benefitů pro naše zdraví. Pomůže vám s lámavými nehty, vypadáváním vlasů, při zánětech močového ústrojí, při problémech s prostatou a při vysokém krevním tlaku a cholesterolu. Záběr jeho účinků je opravdu široký a není divu, je zdrojem vitamínu A, vitamínů skupiny B, vitamínu E, zinku, draslíku, fosforu, železa, antioxidantů a omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Stejně jako u lněného je i u dýňového oleje doporučováno použití jen ve studené kuchyni, abyste nepřišli o všechny tyto drahocenné látky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-seed-oil, https://www.webmd.com/diet/pumpkin-seed-oil-good-for-you, https://health.clevelandclinic.org/flaxseed-oil-benefits/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27632919/