Zdraví

Vyvážený jídelníček, který doplní tělu dostatek hořčíku

Hořčík je nepostradatelný minerál, který lidské tělo potřebuje pro správnou funkci nervového a svalového systému. Pokud vám chybí energie, jste nervózní a rozzuří vás i maličkost, je dobré přemýšlet nad tím, zda vám v těle nechybí tento důležitý prvek. Nemusíte kupovat drahé doplňky stravy, bude stačit, když si každý den dopřejete vyváženou stravu a několik dalších potravin, které to budou?

Jaké potraviny zvolit

Tyto potraviny si dopřejte pro doplnění hořčíku: rukolu, brokolici, salátovou okurku, hlávkový salát, kapustu, špenát, avokádo, fazole, čočku, celozrnný chléb, celozrnné těstoviny a hnědou rýži. Také ovesné vločky, vlašské ořechy, mandle a kakao, které by neměly pít jen děti, ale i vy. Tyto potraviny byste si měli dopřát postupně všechny. Pokud si dopřejete pestrou stravu, neměl by to pro vás být žádný problém. Dále doporučujeme, abyste se vyhnuli kávě a alkoholu. Tyto dva produkty odbourávají z těla tento důležitý prvek. Níže jsme pro vás sestavili vzorový jídelníček na jeden den.

Zdroj obrázku: Freepik

Snídaně

Ke snídani, která je základem dne, si dopřejte dva plátky celozrnného chleba s avokádovou pastou a mandlovými lupínky. Jako nápoj si dejte kvalitní kakao nebo rozmixované ovesné vločky s mlékem. Pokud nechcete vločky, můžete pít zelený čaj.

Svačina

Na svačinu si dopřejte smoothie koktejl z rukoly, banánů, kapusty nebo z jiných surovin, které jsou vypsané výše. Ke smoothie přidejte dýňová semínka. A pokud nemáte chuť na zeleninu, skvělá volba je také salát z hrušek, granátového jablka a k tomu minerální voda.

Oběd

Fazolová polévka, pohanka s krevetami a brokolicí. Nebo čočková polévka, hovězí kotlety, hnědá rýže, špenát a na zapití minerální voda.

Zdroj obrázku: Freepik

Druhá svačinka

Na svačinu si dejte sušené ovoce. Ale pozor, dopřejte si to, které je sušené mrazem. Zachová si více nutričních látek a je méně kalorické. K ovoci přidejte pár ořechů, kakao, ovesné vločky s mlékem, tři čtverečky hořké čokolády a vodu.

Večeře

Celozrnné těstoviny s rajčaty, kuřecí maso a petržel. Nebo dvě celozrnné palačinky s ovesnými otrubami a tvarohem. Bylinkový čaj, ale nikoli zelený. Obsahuje totiž thein, který může působit jako káva.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-foods-high-in-magnesium, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-Consumer,