Zdraví

Vysokou hladinu cholesterolu prozradí některé typické příznaky

Vysoká hladina cholesterolu může být dlouhou dobu bez příznaků. O to horší bude její diagnóza. Většinou to zjistíte až v případě, že se objeví nemoc s tím související. Až to vás dovede k lékaři. Změny ale můžete pozorovat například na nehtech.

Jak můžeme charakterizovat cholesterol?

Víte, co je to cholesterol? Je to tuková látka, která se nachází v našich buňkách. Je škodlivý, ale ve své podstatě cholesterol není špatný. Je pro naše tělo nezbytný, ale pokud je ho až příliš, může naopak uškodit. Podílí se například na tvorbě hormonů nebo vitaminu D. Endogenní cholesterol se tvoří v těle. V potravě pak přijímáme exogenní cholesterol, který najdete v živočišných tucích a produktech. Sem patří vejce, mléčné výrobky nebo maso.

Doporučený článek:  Křečové žíly jsou strašák mnoha žen. Při správné prevenci se nemusejí nikdy objevit

Cholesterol se pak dělí na dobrý a špatný. Jestliže máte v těle hodně toho špatného, projeví se to nejen na vašem zdraví. Zvyšuje se riziko, že hladina toho dobrého bude klesat. Vysoká koncentrace dobrého cholesterolu zajistí nejen dobré zdraví. Jak ale poznáte, že máte vysokou hladinu cholesterolu? Podívejte se na své nehty.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaků je mnoho, pozorujte nejen své nehty

V některých případech delší dobu ani nezjistíte, že máte vysokou hladinu cholesterolu. Mezi typické příznaky patří například žloutnutí očních víček, žluté šlachy, hlavně Achillovy, ale budete mít také bolavé nohy nebo se objeví bílý okraj kolem duhovky očí. Nohy budou bledé a studené, kůže na chodidlech napnutá a lesklá. Objevit se také může bolest na hrudi.

Doporučený článek:  Jitrocel má pro lidské zdraví všestranné využití

Viditelné budou příznaky především na nehtech. Vysoký cholesterol totiž může ucpat tepny. Hromadí se tam a kvůli tomu na svých nehtech můžete pozorovat tmavé linky. Tenké čáry se nazývají fragmentární. Vypadají většinou jako tříska a objeví se ve směru růstu nehtů.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/symptoms-causes/syc-20350800, https://www.nhlbi.nih.gov/health/blood-cholesterol, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11918-cholesterol-high-cholesterol-diseases, https://www.healthline.com/health/high-cholesterol,