Zajímavosti, Zdraví

Vyrazit do lesa na borůvky může skončit i fatálně. Stačí udělat jedinou chybu

Lesní borůvky jsou oblíbenou pochoutkou na procházce. Mnoho lidí jde lesem, utrhne si je z keře a okamžitě sní. Možná ale vůbec netušíte, že se tím vystavujete obrovskému nebezpečí. Borůvky totiž mohou být kontaminované a bakterie, které se na nemytém ovoci nachází, mohou poškodit játra a rozšířit se i do dalších orgánů. Co vám hrozí při konzumaci nemytého ovoce z lesa?

Nikdy nejezte nemyté borůvky!

Může se zdát, že vám při konzumaci lesního ovoce přímo z keře nic nehrozí, protože na něm nejsou žádné pesticidy a chemie. Ve skutečnosti nemůžete udělat nic horšího, protože plody mohou být kontaminované. V lese žije mnoho živočichů, kteří tam také vykonávají svou potřebu. Může se proto stát, že se liščí moč dostane i na borůvky.

Doporučený článek:  Nenáviděný plevel v sobě skrývá hotové bohatství. Kopřivová šťáva dopomůže ke zdraví i kráse

Znečištěné borůvky se tím stanou zdrojem tasemnice Echinococcus multilocularis, která způsobuje echinokokózu. Tasemnice naklade vajíčka do jater a po nějaké době se může rozšířit také do dalších orgánů po celém těle. Na lesní plody, jako jsou borůvky, jahody nebo maliny, byste si proto měli dávat obrovský pozor. Můžete si je v lese posbírat a doma opláchnout, ale přímo z keře je nikdy nejezte.

Zdroj obrázku: Freepik

Konzumace nemytých bobulí je velmi nebezpečná

Lékaři dodávají, že nemocný člověk nenakazí další jedince, kteří jsou s ním v kontaktu. V jeho vlastním těle se ovšem tasemnice bude postupně množit a poškozovat orgány. Úmrtnost u neléčené nebo nesprávně léčené echinokokózy je více než 90 procent. Z tohoto důvodu se tato tasemnice řadí mezi nejnebezpečnější lidské parazity.

Doporučený článek:  Lněný olej patří na jídelníček pravidelně. Působí blahodárně na pokožku a oběhový systém

Ve většině případů se larvy vyvíjí v pravém laloku jater, kde vytvoří ložiska o velikosti pár milimetrů. Poté napadnou okolní orgány, jako je bránice, slinivka, lymfatické uzliny, žlučník a žlučovody. Tam mohou vytvořit ložiska o velikosti až 20 centimetrů, čímž poškodí orgány vážným způsobem. Neriskujte svůj život kvůli pár borůvkám a vždy si je před konzumací umyjte!

Zdroj: https://www.vet.upenn.edu/research/centers-laboratories/research-initiatives/wildlife-futures-program/resources/fact-sheets/fact-sheet-detail/echinococcosis-multilocularis