Ve starověkém Egyptě bývali lidé se zrzavými vlasy pohřbíváni zaživa jako oběť bohu smrti Osirisovi, protože se věřilo, že přinášejí smůlu a jsou ztělesněním zla. Staří Řekové zase věřili, že se zrzci po smrti promění v upíry. Ani středověk nebyl k ryšavým vlasům shovívavější – mnohdy sloužily jako důkaz k obvinění z čarodějnictví.
Zrzavé vlasy jsou vzácné
Přirozeně zrzavé vlasy mají jen asi dvě procenta lidské populace. Nejčastěji se s nimi setkáme ve Skotsku, Irsku a Udmurtu. Ze zdravotního hlediska jsou tito lidé náchylní k určitým zdravotním problémům. V první řadě mají nižší odolnost proti bolesti a například před operací potřebují o 20 % více anestetik než ostatní.
Může za to nejspíš vadný mechanismus produkce melaninu, hormonu produkovaného sluncem. Proto na bolestivé podněty reagují jinak než třeba brunety nebo blondýnky. Porucha melaninu může zvýšit riziko rakoviny kůže, proto by se zrzci měli slunci raději vyhýbat a používat krémy s vysokým UV filtrem. Náchylní k této chorobě jsou všichni lidé, kteří mají alespoň jednu kopii genu zodpovědného za červenou barvu vlasů.
Mají i své výhody
Ačkoliv jsou ženy-zrzky zdánlivě žádané, u mužů je tomu jinak. V roce 2011 dokonce největší světová spermabanka Cryos přestala přijímat vzorky od zrzavých mužů, jelikož po nich nebyla žádná poptávka. Důvodem může být jednak negativní vnímání ve společnosti, jednak náchylnost k nemocem a nebo také následná nedostatečná podobnost mezi rodiči a dítětem.
Zrzavé vlasy mají i několik výhod. Mají rekordní počet pigmentů, proto je obtížné takové vlasy barvit. To má ale za následek i to, že s věkem jejich vlasy nezešednou, ale změní se na blonďaté nebo kaštanově hnědé. Co se týče hustoty, mají zrzci a zrzky vlasů nejvíc. A kdo patřil mezi slavné zrzky z historie? Třeba římský císař Nero, Alžběta I., Napoleon Bonaparte nebo Winston Churchill.
Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-5203801/13-surprising-things-didnt-know-redheads.html