Stravování, Životní styl

Vědci určili ideální stravu, která vede k dlouhověkosti

Co jíst, abychom žili co nejdéle? Touto otázkou se vědci zabývají už roky. Nyní se jim ale podařilo identifikovat optimální dietu k prodloužení života, která zohledňuje složení jídel, kalorický příjem a také frekvenci a načasování konzumace. Dlouhá léta zkoumali vztah mezi živinami, geny a očekávanou délkou života, aby se dobrali uspokojivého výsledku.

Kdy a co bychom měli jíst?

Odborníci uvádějí, že základem je střídmá konzumace zpracovaných sacharidů, nízké, ale dostatečné množství bílkovin pocházejících převážně z rostlinných zdrojů a přiměřená hladina rostlinných tuků, která by měla tvořit zhruba 30 % celkového energetického příjmu. Také doporučují sníst všechno jídlo dne během 12 hodin a zbytek dne se postit.

Doporučený článek:  Sierra Meadová ukazuje, že kila navíc nejsou problém

A jaké jsou konkrétní produkty, po kterých bychom měli co nejčastěji sahat? Jsou to především luštěniny, celozrnné výrobky a zelenina. Dále je vhodné jíst některé ryby a naopak co nejvíc omezit červené i bílé maso. Ideální je vyhnout se cukru a rafinovaným obilovinám, naopak prospěšné je menší množství ořechů, olivový olej a také malé množství hořké čokolády.

Zdroj obrázku: Freepik

Dieta se podobá té středomořské

Tím ale výzkum nekončí, odborníci se dále chtějí soustředit na studii s asi 500 dobrovolníky z jižní Itálie. Dieta pro dlouhověkost je totiž podobná dietě středomořského stylu. V Itálii se mnoho lidí dožívá sta let, jejich strava bývá bohatá na zeleninu a ryby a méně na bílkoviny. Dieta by ale samozřejmě měla být přizpůsobena věku, pohlaví, zdraví a genetické výbavě člověka.

Doporučený článek:  Pravidelný pohyb je zdravý, intenzivní trénink ale není pro každého

Lidé, kteří chtějí optimalizovat svůj jídelníček pro dlouhověkost, by měli spolupracovat s výživovým poradcem na vytvoření plánu, který se zaměří na menší, postupné změny. Takový postup je totiž z dlouhodobého hlediska efektivnější a udržitelnější. Také je samozřejmě nutné chodit na preventivní prohlídky k lékaři, přestat kouřit, víc se hýbat a celkově svůj styl života změnit k lepšímu.

Zdroj: https://www.webmd.com/healthy-aging/features/longevity-foods, https://www.medicalnewstoday.com/articles/longevity-diet-more-carbs-fasting-and-less-protein, https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-nuts, https://www.researchgate.net/publication/8779221_The_Florence_City_Sample_Dietary_and_Life-Style_Habits_of_a_Representative_Sample_of_Adult_Residents_A_Comparison_with_the_Epic-Florence_Volunteers, https://www.news-medical.net/news/20220511/Changing-lifestyle-behaviors-can-have-a-marked-effect-on-lifespan-study-finds.aspx