Stravování

Ve vyšším věku je jídelníček zásadní. Denní menu je třeba přizpůsobit ročnímu období

Každé roční období má své výhody a nevýhody. A každé roční období má také trochu jiné požadavky na vyváženou stravu. Sledovat svůj jídelníček v závislosti na počasí je velmi důležité hlavně pro seniory. Tělo dospělého člověka postupem let vyžaduje mnohem promyšlenější dietu, protože má nižší toleranci k přešlapům při stravování. Na co nesmí senioři zapomínat během léta?

Hydratace je vždy nejdůležitější!

Stejně jako děti i senioři jsou náchylnější na přehřátí ve vysokých teplotách a dehydrataci organismu. Nedostatek tekutin může poškodit jejich zdraví a ohrozit jejich život. Dospělý by měl vypít asi 2 litry vody denně. Dobrou zprávou je, že nemusíte pít jen vodu. Skvělou variantou je také mléko, studený čaj nebo ovocné koktejly s přidáním mléka.

Pít ale můžete také čistou vodu, do které si přidáte malý doplněk. Vyzkoušet můžete lístky máty nebo bazalky. Vynikající je také voda s kousky citronu, limetky, melounu nebo plátky okurky. Všechny tyto produkty mají pozitivní vliv na hydrataci organismu, takže byste na ně neměli zapomínat.

Zdroj obrázku: Freepik

Co jíst v horkém počasí?

Voda není jediným důležitým prvkem. Senioři by měli jíst také lehce stravitelné pokrmy s vysokou nutriční hodnotou. Do jídelníčku zařaďte produkty bohaté na betakaroten, vitamíny C a E, které mají silné antioxidační vlastnosti. Existuje mnoho zdravých surovin, které tyto látky obsahují, takže se nemusíte obávat jednotvárné stravy.

Žlutá, oranžová a tmavě zelená zelenina a ovoce nesmí chybět. Do jídelníčku seniorů v létě patří také za studena listované rostlinné oleje, ořechy, čerstvé šťávy, rajčata, brambory, špenát, brokolice, mrkev, červená řepa, třešně, jahody, luštěniny a sušené meruňky. Na tučné maso, moučné výrobky a těžké omáčky zapomeňte. Zhorší vaše trávení a tělo nebude fungovat správně. Na vyváženou stravu, která odpovídá počasí a venkovním teplotám, bychom měli myslet všichni.

Zdroj: https://medlineplus.gov/nutritionforolderadults.html