Zdraví

Tradiční léky uleví při nachlazení nebo od bolesti

Rýma, kašel, bolest krku, hlavy a kloubů jsou častým signálem k návštěvě lékárny. V minulosti ale naše babičky a prababičky řešily tyto neduhy přírodními cestami, které se předávaly z generace na generaci, a mnohé z nich si pamatujeme i ze svého dětství. Snad každý z nás někdy pil cibulový sirup nebo mléko s medem a česnekem.

Cibulový sirup jako univerzální lék

V babiččiných receptech cibulový sirup kraluje. Vypořádá se s příznaky nachlazení a jiných respiračních infekcí, posiluje imunitu, pomáhá proti suchému i vlhkému kašli a ulevuje při angíně, zánětu hltanu a hrtanu, zánětu dutin a zápalu plic. Někdy se používá při léčbě močového měchýře a močových cest. Nesmíme zapomenout ani na cibulové obklady, které se používají při bolestech kloubů a zubů.

Doporučený článek:  Nemoci ústní dutiny je nutné řešit ihned. Jinak přijdou problémy, které nikdo nechce zažít

Mléko s medem a česnekem poskytuje tělu vitamín D, B12, vápník a draslík. Působí antibakteriálně a protizánětlivě, snižuje horečku a pomáhá pročistit dýchací cesty. Také tiší přetrvávající kašel. Velmi oblíbená byla také pěna z vaječných žloutků s cukrem, která pomáhá od chrapotu, bolesti v krku a suchého kašle. Někdy se přidával i med nebo pár kapek lihoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Husí sádlo místo masti

Husím sádlem se dříve potíral hrudník a záda před spaním. Mělo hřejivý účinek a přinášelo úlevu při kašli. V kombinaci s ricinovým olejem přináší úlevu od bolesti při degenerativních změnách kolene, kyčle a páteře. Pampeliška je pro mnohé z nás jen plevel, pro naše babičky ale byla nesmírně cenná. Vyráběly z ní med a sirup, které mají protizánětlivé a protikřečové účinky, léčí infekce horních cest dýchacích a bolesti v krku.

Doporučený článek:  Červený pruh na kůži je spojován s blížící se smrtí. Při včasné léčbě ale nejsou obavy nutné

Zelí bylo základem každé kuchyně, pěstovalo se ale také pro jeho léčivé vlastnosti. Připisuje se mu protizánětlivý účinek. Naše babičky používaly obklady z listů zelí na otoky, křečové žily, kloubní problémy, bolesti v krku a dutin, kožní onemocnění nebo při problémech s kojením. Listy je ale před použitím třeba mírně naklepat paličkou, aby se z nich vytáhla šťáva, a ochladit.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403, https://www.healthline.com/nutrition/onion-benefits, https://www.healthline.com/health/garlic-and-honey, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324083, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.846830