Zdraví

Tradiční léky uleví při nachlazení nebo od bolesti

Rýma, kašel, bolest krku, hlavy a kloubů jsou častým signálem k návštěvě lékárny. V minulosti ale naše babičky a prababičky řešily tyto neduhy přírodními cestami, které se předávaly z generace na generaci, a mnohé z nich si pamatujeme i ze svého dětství. Snad každý z nás někdy pil cibulový sirup nebo mléko s medem a česnekem.

Cibulový sirup jako univerzální lék

V babiččiných receptech cibulový sirup kraluje. Vypořádá se s příznaky nachlazení a jiných respiračních infekcí, posiluje imunitu, pomáhá proti suchému i vlhkému kašli a ulevuje při angíně, zánětu hltanu a hrtanu, zánětu dutin a zápalu plic. Někdy se používá při léčbě močového měchýře a močových cest. Nesmíme zapomenout ani na cibulové obklady, které se používají při bolestech kloubů a zubů.

Mléko s medem a česnekem poskytuje tělu vitamín D, B12, vápník a draslík. Působí antibakteriálně a protizánětlivě, snižuje horečku a pomáhá pročistit dýchací cesty. Také tiší přetrvávající kašel. Velmi oblíbená byla také pěna z vaječných žloutků s cukrem, která pomáhá od chrapotu, bolesti v krku a suchého kašle. Někdy se přidával i med nebo pár kapek lihoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Husí sádlo místo masti

Husím sádlem se dříve potíral hrudník a záda před spaním. Mělo hřejivý účinek a přinášelo úlevu při kašli. V kombinaci s ricinovým olejem přináší úlevu od bolesti při degenerativních změnách kolene, kyčle a páteře. Pampeliška je pro mnohé z nás jen plevel, pro naše babičky ale byla nesmírně cenná. Vyráběly z ní med a sirup, které mají protizánětlivé a protikřečové účinky, léčí infekce horních cest dýchacích a bolesti v krku.

Zelí bylo základem každé kuchyně, pěstovalo se ale také pro jeho léčivé vlastnosti. Připisuje se mu protizánětlivý účinek. Naše babičky používaly obklady z listů zelí na otoky, křečové žily, kloubní problémy, bolesti v krku a dutin, kožní onemocnění nebo při problémech s kojením. Listy je ale před použitím třeba mírně naklepat paličkou, aby se z nich vytáhla šťáva, a ochladit.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403, https://www.healthline.com/nutrition/onion-benefits, https://www.healthline.com/health/garlic-and-honey, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324083, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.846830