Životní styl

Tipy pro lepší soustředění a snazší učení

Učení se nemusí týkat jenom studentských let. Je běžné, že se učíme celý život. Velmi často je to kvůli našemu povolání, ale může to být i z důvodu, že se rádi dozvídáme nové věci. Ne každý se ale umí učit efektivně. Mnoha lidem nové vědomosti do hlavy nelezou. Proč tomu tak je? Důvodem může být řada chyb, které při studiu děláme. Jaké to jsou a jak je odstranit?

Zapojte jeden ze známých smyslů

Zkuste při učení zapojit známý smysl – čich. Vytvořte si doma příjemnou vůni. Je jedno, jestli pomocí parfému, vonných tyčinek, nebo svíček. Mozek si potom lépe vybaví potřebné vědomosti, když je bude mít spojené s konkrétní vůní.

Pomoci může také konzumace určitých potravin, což by mělo mít stejný účinek jako parfém. Nejlépe také uděláte, pokud si během učení budete psát poznámky. Usnadňuje to zapamatování, což je dokonce vědecky prokázáno. Vymyslete si svůj vlastní systém psaní poznámek, který bude fungovat a přinese pozitivní výsledky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pomoci může jemná hudba a úplné odpojení od internetu

Poslech jemné hudby při učení nebo přednáškách pomůže soustředit se a díky tomu se učit efektivněji. V ideálním případě by to měla být hudba uvolňující, která bude tvořit příjemné, nerušivé zvukové pozadí. Mnoho inspirací můžete najít na internetu.

Při učení si dělejte poznámky, které si zapište na kousky papíru a připíchněte například na nástěnku. Budete je mít často na očích a snadněji si informace zapamatujete. Abyste se mohli správně a dobře učit, potřebujete být maximální koncentrovaní. Doporučuje se tedy vypnout telefon i počítač, abyste nebyli ničím rušeni.

Učit se můžete také při sledování dokumentů, mají pozitivní vliv na vstřebání informací, a pak si klidně odpočinout. Při psaní poznámek se nebojte použít barvy. Díky nim můžete vyzdvihnout nejdůležitější informace a snáze si je zapamatovat. Stejně tak pomůže písmo. Zkuste si hlavní body psát jiným písmem než nedůležité poznámky. Otestujte několik typů písma, abyste poznali, které je pro vás nejlepší.

Zdroj: https://www.verywellmind.com/how-to-become-a-more-effective-learner-2795162