Majitelé malometrážních bytů v paneláku, často bez balkonu, moc dobře vědí, kolik problémů představuje domácí sušení prádla. Zabírá zbytečně prostor navíc, ale také negativně ovlivňuje naše zdraví. Může dokonce vést k rozvoji alergií nebo astmatu! Sušíte doma také? Podívejte se, co vám může hrozit.
Jak doma sušit prádlo, aby nezapáchalo?
Vědci a lékaři tvrdí, že sušení prádla doma je pro zdraví škodlivé a může vést k rozvoji vážných onemocnění. Pokud však nemáte jinou možnost, vyplatí se alespoň dodržovat pár jednoduchých pravidel, abychom zajistili, že z prádla nebude vycházet nepříjemný zatuchlý zápach. Nejprve prádlo pověste co nejdříve poté, co pračka doprala, aby zbytečně neleželo ve vlhkém bubnu.
Pokud máte doma přirozeně vyšší vlhkost, sušení prádla trvá déle a i po vysušení stále vydává nepříjemný zápach. Nejčastěji se to děje v zimě, kdy se v místnostech méně často větrá nebo teplota není dostatečně vysoká. V tomto případě je potřeba jednoduše přitopit, nebo alespoň dát prádlo blíže k topení.
Za nepříjemný zápach prádla může i samotná pračka. Filtr a buben pračky se vyplatí čas od času vyčistit, například směsí octa a jedlé sody. V prodeji jsou i hotové přípravky na čištění praček, které je vhodné pravidelně používat.
Jak sušit prádlo na malém prostoru?
Pokud máte jen málo prostoru, může být řešením dokoupit elektrický sušák nebo standardní rozkládací sušák. Nejvíce vám mohou pomoci vertikálně skládací sušáky, které po rozložení mají tvar sloupku a umožňují pověsit až čtyři náplně pračky.
Je nebezpečné sušit prádlo doma?
Vědci již dávno prokázali, že sušení prádla doma je velmi škodlivé pro naše zdraví. Při sušení se do vzduchu uvolní asi dva litry vody a v místnosti se nebezpečně zvyšuje vlhkost, která podporuje nemoci jako astma, alergie, nebo dokonce zápal plic. Zvlášť nebezpečné je sušení prádla v ložnici a v dětském pokoji. Pokud to tedy jde jinak, vyplatí se prádlo nesušit doma.
Zdroj: https://www.irishexaminer.com/lifestyle/healthandwellbeing/arid-40783422.html