Rady a tipy

Správné vytažení klíštěte z pokožky sníží riziko nákazy

Klíšťata patří mezi parazity, které na své kůži nevidíme rádi. Nejčastěji se zakousnou do podpaží, pod kolena nebo za ucho. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se zakousne klíště do hlavy. Je to dané tím, že na člověka nebo zvíře číhá ve vysoké trávě. Pokud klíště najdete na své pokožce, je potřeba ho odstranit, protože jinak si koledujete o zdravotní problémy.

Čím déle je klíště v kůži, tím je vyšší riziko nakažení

Co dělat, když na těle najdete klíště? Musíte ho co nejrychleji vytáhnout. Je k tomu zapotřebí pinzeta, kterou si koupíte v lékárně a je vytvořená speciálně na vyndávání klíšťat. Nemusíte kvůli tomu hned k lékaři, klíště si snadno vytáhnete doma, ale musíte to udělat správně, aby v kůži nezůstal ani kousek. Odborníci upozorňují na to, že klíšťata přenášejí různé nemoci, které mohou ohrozit na životě.

Doporučený článek:  Manikúra v hnědých odstínech sedne ke každému stylu i příležitosti

Ať zvolíte jakoukoliv metodu vytažení, postupujte podobně. Uchopte klíště co nejblíže kůži, protože jedině tak budete mít jistotu, že ho nezmáčknete ani se z něj neuvolní žádné tekutiny, které by se pak mohly dostat do kůže. Riziko přenosu bakterií je vyšší, čím déle je klíště v kůži. Co ale dělat v případě, že jste klíště nevytáhli celé?

Zdroj obrázku: Freepik

Klíště může zůstat v kůži, v takovém případě nepanikařte

Stává se velmi často, že kousek klíštěte zůstane v kůži. V takovém případě je nutné hlavně nepanikařit. Jestliže k tomu dojde, můžete zkusit odstranit klíště znovu pomocí pinzety. Pokud to ale nepůjde, nechte tento kousek v kůži a pouze sledujte, jestli se nemění okolí místa kousnutí. Po čase kousek klíštěte vypadne, vy pak můžete místo kousnutí dezinfikovat a sledovat, jestli se neobjeví zarudnutí.

Doporučený článek:  Citron rozpustí všechny nečistoty v mikrovlnné troubě a zanechá příjemnou vůni

Co ale udělat s klíštětem, které jste si vytáhli? Mnoho lidí volí variantu upálení, ale není to vhodné. Nikdy nedovolte, aby se kůže s ním dostala znovu do kontaktu. Při jeho vytažení dbejte na to, abyste na rukou měli rukavice. Můžete ho například utopit v alkoholu. Po několika vteřinách se ujistěte, že je mrtvé.

 Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html, https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://health.ri.gov/disease/carriers/ticks/, https://www.cdc.gov/ticks/symptoms.html