Spálení od slunce k létu jednoznačně patří. Mnoho lidí ho přitom příliš neřeší. Myslí si, že jakmile se kůže zahojí, nebudou po spálení žádné následky. Více se ale nemohou mýlit. Pravdou je, že spálení je velmi nebezpečné z dlouhodobého hlediska. Kůže kvůli němu předčasně stárne a po letech, kdy se vystavujeme slunci, se může objevit také rakovina kůže. Proč se efektivně chránit před sluncem?
Proč dochází ke spáleninám od slunce?
Naše kůže obsahuje melanin, který ovlivňuje její pigmentaci. Stejná složka se nachází také ve vlasech a očních duhovkách. Tento jedinečný pigment nás chrání před UV zářením. Jakmile jsme ale vystaveni slunci dlouho bez pořádné ochrany, kůže začne tvořit větší množství melaninu. Melanocyty tvoří melanin, ale to může chvilku trvat. Když to nestihnou dost rychle, dojde ke spálení pokožky.
Některé skupiny lidí jsou na spáleniny náchylnější než jiní. Mezi rizikové faktory patří světlá pleť nebo citlivá pokožka. Ohroženi jsou víc také lidé, kteří sportují nebo pracují venku, jsou delší dobu ve vodě nebo si nechrání pokožku kvalitním opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. Ohroženi jsou ale více také jedinci, kteří užívají určité léky nebo konzumují alkohol.
Příznaky spálení
Většina z nás se setká jen s prvním stupněm spálení. Všichni to známe. Kůže je červená, horká a velmi citlivá. Objevit se mohou také otoky, puchýře nebo bolest. Po 3–8 dnech se kůže začne loupat. Kromě toho se při spálení prvního stupně mohou dostavit příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, únava nebo nevolnost.
Důsledky častého spálení kůže
Většina lidí si myslí, že spálení sluncem za chvíli přejde. Na první pohled je to pravda. Z dlouhodobého hlediska ale riskujeme své zdraví. Rakovinu kůže totiž nejvíce spouští právě spáleniny od slunce na nechráněné kůži. Objeví se ale také vrásky, suchá a hrubá kůže, změny barvy nebo kožní léze. V každém případě byste se proto měli chránit, a to v horkém létě i mrazivé zimě.
Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18176744/ https://www.skincancer.org/risk-factors/sunburn/