Zdraví

Slunečnicový olej se hodí ke smažení, využití najde také v kosmetice

Slunečnicový olej je jedním z produktů, které máme doma prakticky všichni. Někdo ho používá méně, někdo více. V každém případě se nachází téměř v každé kuchyni. Otázkou zůstává, jestli je skutečně zdravý a zda byste ho měli konzumovat a používat pro smažení pokrmů. Podívejme se na pár zajímavostí o tomto základním produktu, který máte ve své kuchyni.

Používat slunečnicový olej, nebo ne?

Tento typ oleje obsahuje omega-6 mastné kyseliny, které jsou při velké konzumaci pro tělo nebezpečné. Zvyšují riziko zánětů, mnoha onemocnění, deprese, srdečních nemocí a rakoviny. Z tohoto důvodu byste jeho spotřebu měli rozhodně omezit. Mnohem lepší složení má řepkový, lněný nebo olivový olej, které můžete používat místo slunečnicového oleje.

Většina z nás používá slunečnicový olej na smažení. Otázkou zůstává, jestli bychom ho měli používat. Ano, tento olej se na smažení skvěle hodí, stejně jako sójový, kukuřičný, sezamový, dýňový a hroznový olej. Lepší volbou pro smažení bude ovšem řepkový olej, který má vyšší kouřový bod a nepřepaluje se tak rychle. Nejlepší ale bude vždy vyřazení smažených jídel ze své stravy úplně.

Zdroj obrázku: Freepik

Slunečnicový olej v kosmetice

Slunečnicový olej obsahuje velké množství vitamínu E, které chrání buňky před předčasným stárnutím. Platí to nejen pro kožní buňky, ale také pro mozek. Obsahuje zároveň fytosteroly, které mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi a chránit před rozvojem aterosklerotických lézí (při konzumaci za studena jako součást salátu).

Jeho kosmetické výhody oceňují ženy po celém světě. Díky tomuto produktu totiž můžete posílit své vlasy, které budou zároveň lesklé a hladké. Jestli ho chcete použít pro tyto účely, vsaďte na za studena lisovaný olej, která má mnohem více živin. Stačí, když olej nanesete na suché nebo vlhké vlasy, necháte 30 minut působit a poté důkladně opláchnete.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/is-sunflower-oil-healthy, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8924827/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325266, https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-e/, https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-e/art-20364144