Šedé mýdlo zmizelo z koupelnových regálů a na trhu ho nahradila barevná a voňavá mýdla, sprchové gely a šampony určené pro konkrétní typy vlasů. Neprávem bylo odsunuto na druhou kolej, přestože jeho hojivé účinky pomáhají i při poraněních a pohmožděninách.
Co je šedé mýdlo
Šedé mýdlo je směs draselných solí, glycerinu, kyseliny citronové a chloridu sodného. Neobsahuje vonné látky ani barviva, takže je hypoalergenní. Nezpůsobuje alergie, podráždění ani vyrážky. Díky obsaženým draselným solím je šedé mýdlo měkké, snáze se rozpouští a vytváří emulzi s vodou.
V současné době se však vyrábějí sodíková mýdla a dnešní název šedé mýdlo se od ostatních odlišuje tím, že stále neobsahuje barviva a vonné látky. Šedé mýdlo má antibakteriální účinky, takže je úspěšné při akné nebo hnisavých ekzémech. Kromě toho je ideální k omývání pooperačních ran a ran, které se obtížně hojí. Všechny druhy odřenin nebo řezných ran by se měly omývat šedým mýdlem, které sníží riziko infekce.
Šedé mýdlo na modřiny
Šedé mýdlo také dobře působí při léčbě pohmožděnin a výronů. Odstraňuje otoky, které vznikají při poškození kloubů. Stačí rozpustit kousek šedého mýdla ve vodě, ve které namočíte postižené místo. S úspěchem můžete také použít obklady z roztoku s šedým mýdlem. Sterilní gázu namočte do předem připraveného roztoku a přiložte na poškozený a oteklý kloub.
Šedé mýdlo může používat každý bez ohledu na věk. Jedinou kontraindikací jsou možné alergické reakce na některou ze složek obsažených v mýdle. Ve srovnání s alergickými reakcemi na parfémovaná mýdla, která běžně kupujeme v obchodech, je však těchto málo.
Zdroj: https://earthbits.com/blogs/earthbits/benefits-of-natural-soap-why-choose-organic-handmade-soap