Zdraví, Životní styl

Když tělo křičí Dost! Tyto znaky prozradí přepracování, dejte si pauzu hned teď

Naše tělo nám často posílá důležité signály, které mohou naznačovat, že potřebujeme odpočinek. To hlavně v případě, kdy jsme přepracovaní. Většina z nás však ignoruje první příznaky vážné únavy. Dávejte si pozor, když začnete na svém těle pozorovat tyto příznaky, a dopřejte mu čas na regeneraci.

Časté přepracování

Výsledky výzkumu, který provedly Mezinárodní organizace práce a Světová zdravotnická organizace, ukazují, že práce více než 55 hodin týdně má negativní vliv na zdraví. Přispívá k chronické únavě, hormonální nerovnováze, poruchám spánku, cukrovce, obezitě, srdečním chorobám, zvýšené bolesti, a dokonce i k mrtvici nebo infarktu.

Závěr je proto takový, že udržování rovnováhy mezi prací a odpočinkem není jen něco, co je třeba zvážit, ale také nezbytnost pro udržení zdraví. Mezi příznaky, které nám naše tělo při přepracovanosti vysílá, patří snížená touha po fyzické aktivitě. Když jsme přetížení, nemyslíme na to, že bychom se ve volném čase věnovali fyzické aktivitě. Nedostatek fyzické aktivity však přispívá k horší náladě, a tak se vytváří začarovaný kruh.

Zdroj obrázku: Freepik

Snížená chuť k jídlu

Když jsme velmi zaneprázdnění, zapomínáme na jídlo a pití, což je velmi nebezpečné. S únavou klesá naše chuť k jídlu a tělo, aby správně fungovalo, potřebuje palivo v podobě vyváženého jídla. Vyhýbání se jídlu je spojeno s poklesem hladiny cukru v krvi a nedostatkem energie na jedení. Při vysoké únavě pak často potřebujeme něco, co nás rychle postaví na nohy.

Bohužel začneme sahat po velkém množství kofeinu, tedy kávě a energetických nápojích. Vysoká úroveň stresu nás může také posunout směrem k sahání po cigaretách, které nás na krátkou chvíli přinutí najít východisko pro negativní emoce vyplývající z přepracování. Pokud zpozorujete rostoucí touhu po kávě, cigaretách a alkoholu, ve kterých hledáte úlevu pro nervy v práci, může to být znakem toho, že vaše tělo potřebuje okamžitý odpočinek.

Zdroj: https://www.mentalhelp.net/stress/types-of-stressors-eustress-vs-distress/, https://www.thelancet.com/journals/lanwpc/article/PIIS2666-6065(21)00108-5/fulltext, https://www.ilo.org/global/about-the-ilo/newsroom/news/WCMS_792131/lang--en/index.htm, https://www.who.int/news/item/17-05-2021-long-working-hours-increasing-deaths-from-heart-disease-and-stroke-who-ilo, https://health.clevelandclinic.org/effects-of-working-too-much/, https://integrisok.com/resources/on-your-health/2021/april/why-its-important-to-allow-yourself-to-rest, https://www.betterup.com/blog/overworked-symptoms