Zdraví

Okolo cukrovky koluje stále mnoho mýtů. V ohrožení můžete být i vy

Cukrovka mi nehrozí, protože ji nemáme v rodině a nejsem ani obézní. Tento výrok není ojedinělý. O nebezpečném onemocnění, které ohrožuje až milion Čechů, se stále ví mezi laickou veřejností velmi málo. Ročně v Česku zemře vlivem cukrovky asi 22 tisíc pacientů, přičemž na životě jsou ohrožení i ti, kteří ji nemají diagnostikovanou. Jaké mýty se tradují mezi lidmi o cukrovce a jaká je pravda?

Mýtus #1: Cukrovka je ze sladkostí

Cukrovka je onemocnění, které souvisí s abnormální metabolickou přeměnou sacharidů, kdy hraje hlavní roli slinivka břišní produkující inzulín. To je hormon, který je zodpovědný za přeměnu cukrů na glukózu. Láska ke sladkostem může vést k obezitě, ale nemusí být nutně příčinou vzniku cukrovky, protože sacharidy se vyskytují i v chlebu nebo rýži. K cukrovce ale vede nadváha, nedostatek sportovních aktivit, přílišné pití alkoholu i kouření, k rozvoji může dojít vlivem genetické zátěže.

Doporučený článek:  Ryby nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Některé ale způsobí v těle kalamitu

Mýtus #2: Nemám cukrovku, protože v rodině ji nikdo nemá

Genetika hraje roli u cukrovky I. typu, ale záleží na mnoha dalších faktorech. Navíc bývá nejčastěji diagnostikována u pacientů cukrovka II. typu, kde mají geny minimální vliv, a mnohem větší roli hraje životní styl, věk, kardiovaskulární choroby nebo obezita.

Mýtus #3: Cukrovkou trpí pouze obézní lidé

Nadváha rozhodně hraje roli, tím spíše obezita nebo morbidní obezita, ale cukrovka se nevyhýbá ani štíhlým lidem nebo sportovcům. Cukrovka je onemocnění látkové výměny a jedná se o autoimunitní chronickou chorobu, která může mít endokrinní pozadí nebo za jejím rozvojem stojí užívání léků, jako jsou steroidy na léčbu astmatu.

Doporučený článek:  Doplnění vitamínu D je třeba přizpůsobit individuálním potřebám
Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus #4: Péče diabetologa stačí

Dalším mýtem je, že postačuje docházet k diabetologovi, který předepíše potřebné léky nebo inzulín. U cukrovky je vhodná léčba komplexní včetně návštěv u internisty, endokrinologa nebo kardiologa.

Mýtus #5: Diabetici ovoce nesmí

Diabetici si musí neustále hlídat hladinu cukru v krvi, proto je nutné se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem fruktózy, které mohou vážně zvýšit hladinu glukózy v krvi. Neznamená to však, že cukrovkáři nesmí žádné ovoce, ale musí pečlivě vybírat. Hodí se jíst vodní melouny, grapefruity, jahody, maliny, pomeranče, pomela nebo angrešt, denní dávka by neměla přesáhnout 250 gramů a je vhodnější jíst je do první poloviny dne.

Doporučený článek:  Bolest hlavy může trvat až 3 dny. Příčiny bývají různé, léčba není vždy stoprocentní

Mýtus #6: Cukrovka je vyléčitelná

Stačí pravidelně užívat léky a je po problému. To právě u cukrovky neplatí, zcela vyléčit cukrovku nelze, ale každodenními návyky a správnou léčbou lze snížit hladinu cukru v krvi. I přesto jsou však nutné lékařské prohlídky a neustálá kontrola glykémie.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/nutrition/myths-about-diet-and-diabetes