Nezařazené

Psí mazlíček s námi může žít dlouhé roky. Na délku života má vliv také rasa

Pokud si pořídíme domácího mazlíčka, doufáme, že s námi bude žít co nejdéle. To, zda se naše přání splní, závisí nejen na naší péči, kterou psovi věnujeme, ale také na jeho plemeni. Výzkumníci z Královské veterinární fakulty v Londýně zjistili, kteří psi žijí nejdéle a u kterých se předpokládá, že mají život kratší.

Nejdéle žijící plemena psů

Výzkumníci z Royal Veterinary College uskutečnili studii, do které zapojili více než 30 000 psů patřících k 18 různým plemenům nebo jejich křížencům. Z analýzy vyplynulo, že plemeno, které má největší šanci na dlouhý život, je Jack Russell teriér. Očekávaná délka života tohoto malého, ale velmi energetického plemene je 12 let. Hned za tímto plemenem je border kolie a špringršpaněl. Zástupci obou těchto plemen se podle vědců dožívají v průměru 11 až 12 let.

Doporučený článek:  Vaření v myčce je novým trendem

Na druhém konci seznamu, který vytvořili odborníci z akademie, jsou plemena psů, o kterých se předpokládá, že mají nejkratší život. Patří sem plemena s plochými čenichy. Takže jsou to především buldoci. U francouzského buldoka je délka života 4,5 roku, u anglického buldoka 7 a u amerického 8. Odborníci vysvětlují, že to souvisí s jejich postavou, která zvyšuje riziko vzniku mnoha onemocnění, mezi nimiž jsou nejčastěji ty, které postihují páteř a dýchací systém.

Zdroj obrázku: Freepik

Na čem závisí délka života

Výzkumníci z Royal Veterinary College se také zaměřili na další aspekty, které by mohly ovlivnit dílku života psa. Jedním z nich byl rozdíl mezi pohlavím a životaschopností zvířete. Z jejich analýzy vyplynulo, že samci psů žijí v průměru o čtyři měsíce méně než feny. Kastrace nebo sterilizace, kterým bylo zvíře vystaveno, měly také pozitivní vliv na očekávanou délku života.

Doporučený článek:  Trauma má silný dopad na člověka. Mluvení o něm přinese úlevu

Bez ohledu na plemeno a pohlaví domácího mazlíčka existují univerzální způsoby, které vám umožňují prodloužit život vašeho psa. Jsou to jednoduché návyky a postupy, které by měl každý majitel psa zavést do každodenní rutiny. Zlaté pravidlo, které prodlouží psovi život, je správná strava, péče o každodenní pohyb a zábavu, péče o hygienu a pravidelné vyšetření a očkování.

Zdroj: https://cosmosmagazine.com/nature/animals/dog-breeds-live-the-longest/