Nezařazené

Orchideje mají specifické požadavky na zálivku. Ideální je pro ně vodní lázeň

Orchideje se řadí mezi nejkrásnější a nejrozšířenější domácí květiny s pestrobarevnými květy. Jelikož se jedná o exotickou rostlinu, která má svůj původ v deštných pralesech, je potřeba o ni správně pečovat. Pokud chceme, aby orchideje kvetly co nejdéle, musíme je správně zalévat. Řekneme si pár triků, jak zalévat orchideje, aby nám kvetly o sto šest!

Kdy orchideje zalévat?

Obecně platí, že v létě, tedy v době, kdy jsou teploty vyšší, se má tato rostlina zalévat jednou týdně. V zimě, kdy jsou teploty nižší a vegetace odpočívá, se zalévání doporučuje pouze jednou za dva týdny. Vše samozřejmě závisí také na podmínkách, v jakých orchidej roste. Nejlépe nám napoví stav samotné rostliny. Nejvíce prozradí kořenový systém rostliny. Pokud po zdvihnutí květináče uvidíte krásné zelené a pevné kořeny, je to známka, že je tato květina dostatečně hydratovaná. Pokud jsou kořeny vyschlé a bělavé, je třeba zálivku přidat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zalévat orchideje?

Jelikož nemá orchidej klasický kořenový systém, je potřeba ji speciálně zalévat. Její kořeny nejsou zafixovány ve hlíně, ale rostou v prostoru mezi speciálním substrátem. Proto je třeba celou rostlinu, tedy celý květináč, ponořit do misky s vodou pokojové teploty. Takto ponořenou květinu nechte ve vodní lázni asi 30 minut. Poté rostlinu vytáhněte a nechte okapat přebytečnou vodu. Orchidej si sama nasaje vody, kolik potřebuje. Díky tomu, že necháte rostlinu poté okapat, zabráníte, aby se na rostlině tvořily nežádoucí plísně a bakterie.

Hnojení orchidejí

Pro hnojení orchidejí jsou vhodná speciální hnojiva, která koupíte v obchodech se zahradnickým zbožím. Někteří odborníci doporučují také podomácku vyrobená hnojiva, například z banánových slupek. Možností je hodně. Každopádně se doporučuje jednou za čas rostlinu přihnojit, aby měla sílu na vytvoření barevných květenství.

Zdroj: https://www.aos.org/orchids/orchid-care/how-do-i-water-my-orchid.aspx