Stravování, Životní styl

Propagovaná keto dieta může poškodit orgány. Zhubnout jde mnohem zdravěji a natrvalo

Během léta touží ženy i mnozí muži zhubnout do plavek a uchylují se k různým dietám a odtučňovacím metodám. Ne všechny jsou zdravé, byť jsou propagované celosvětově známými celebritami, které na ně nedají dopustit a hovoří o nich veřejně. V posledních letech získává na oblibě takzvaná ketogenní dieta, kterou propagují Kourtney Kardashianová, Gwyneth Paltrowová nebo Halle Berryová. Odborníci před touto specifickou dietou však varují, může totiž způsobit zdravotní obtíže a kila se rychle vrátí zpátky. Proč raději volit jinou metodu pro hubnutí?

Doporučený článek:  "Žádný fastfood. Našim dětem buď uvaříš kvalitní zdravé jídlo, nebo s nimi nebudeš" oznámil jsem exmanželce

Dieta celebrit

Je jednou z nejoblíbenějších metod, kterou se snaží slavné herečky a influencerky zhubnout. Podle zprávy US News & World Report tato dieta ale obsadila až jednu z posledních příček při hodnocení různých faktorů zahrnujících zdravotní hledisko nebo způsob dodržování či pestrost stravy s důrazem na doplnění potřebných živin a vitamínů. Podle expertů dokonce může tato dieta způsobit zdravotní problémy, protože vysazení sacharidů není pro tělo vhodné.

Zdroj obrázku: Freepik

Ketogenní dieta vylučuje sacharidy

Principem diety, kterou tolik propaguje Kourtney Kardashianová, je dodání většiny kalorií ve formě tuků a zcela minimálního množství v podobě sacharidů. To způsobuje stav zvaný ketóza, kdy tělo využívá jako náhradní zdroj tuky, čímž se můžou zhubnout až dva kilogramy týdně. Tato dieta však může vést k hromadění ketonů v krvi a moči a ke ketoacidóze s následnou poruchou ledvin, jater nebo jiných orgánů. Během tohoto procesu dochází i k úbytku svalové hmoty, tato dieta není proto vhodná pro dlouhodobé držení.

Doporučený článek:  Klíčem chutné drobenky je správný poměr surovin

Raději středomořský životní styl

Skutečně zdravou možností, jak zhubnout i žít zdravě, je středomořská strava, kterou definuje odlišný životní styl s dostatkem zdravé stravy a pohybu. Nadto je možné tuto dietu držet dlouhodobě a přináší zdravotní benefity v podobě zlepšení mozkových funkcí, díky sezónním potravinám k tomu předchází rozvoji rakoviny nebo cukrovky a hodí se i pro pacienty s různými zdravotními obtížemi. Vždy je však vhodné se před změnou stravovacích návyků poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo dietologem.

Zdroj: https://www.uchicagomedicine.org/forefront/health-and-wellness-articles/ketogenic-diet-what-are-the-risks