Životní styl

Neustálý stres a nervy na pochodu zklidní jednoduchá technika dýchání i šok vodou

Pocit nervozity, hromadění stresu, náhodné nepředvídatelné události, to vše může ovlivnit, jak moc a jak rychle jsme nervózní. Stres a nervozita nemají pozitivní vliv na naše fungování, takže je nesmíme nechat bez reakce. Jak se tedy rychle a efektivně uklidnit? Zkuste pár cvičení a uvidíte, jak rychle se stresu zbavíte.

Negativní vliv dlouhodobého stresu a nervozity na naše tělo

Moderní život, jeho rychlost a kvalita často nemají pozitivní vliv na naše tělo. Práce, finanční závazky, vztahy, děti, nemoci, to vše způsobuje, že si člověk v sobě hromadí dlouhodobý stres. Kromě toho téměř každý den máme situace, které nás doslova vyvádějí z rovnováhy, a cítíme, jak v nás roste nervozita a s ní i tlak. Takový stres poháněný denní dávkou nervozity může mít velmi vážné důsledky, jako jsou srdeční problémy, narušení trávicího systému, tenzní bolesti hlavy nebo bolesti celého těla a samozřejmě neuróza nebo deprese.

Doporučený článek:  Začít s běháním můžeme kdykoli. Nebrání mu ani chladné počasí

Jak se uklidnit za pár minut? Nervozita bude pryč

Zatímco problém stresu a rychlé nervozity je poměrně složitý a vyžaduje delší reflexi jeho zdroje, v krizových situacích přichází na řadu záchrana k uklidnění nervů. Když cítíme rostoucí frustraci a hněv, srdeční tep se v daném okamžiku zrychluje, cítíme, jak se zahříváme, a dech se stává nepravidelným a mělkým, na pomoc přichází dýchací a relaxační metody.

Zdroj obrázku: Freepik

Metoda dýchání obnoví rovnováhu

Jednou z nich je tzv. dýchání ve čtverci. Tvůrcem této metody pro rychlé uklidnění je Mark Miller. Chcete-li provést tuto techniku taktického dýchání, musíte se nadechnout nosem tak, aby vzduch vytlačil břicho, a počítat v průběhu dýchání do čtyř. Pak musíte znovu na čtyři zadržet dech. Poté pomalu uvolňujeme vzduch ústy a vytahujeme břicho, také počítáme do čtyř. Na konci – po výdechu – počítáme také do čtyř. Během tohoto cvičení se nervózní osoba začíná soustředit na počítání při dýchání a sekvence nádech – pauza – výdech – pauza pomáhá znovu získat stálý rytmus dýchání.

Doporučený článek:  Nadváha zatíží každý kloub a sval v těle. Zdravý pohyb tělu uleví

Uzemnění – cítit to tady a teď

Pokud máme přístup do koupelny, můžeme na zápěstí, nejtenčí místo na kůži, na několik sekund pustit proud ledové vody. Pocit náhlého chladu obnovuje střízlivost myšlení a zaměřuje naši pozornost na pocit ledové vody. Podobné je to s jídlem něčeho velmi kyselého, například kousku citronu. Tělo začne zaměřovat svou pozornost na extrémně výraznou chuť a produkci slin než na to, co nám právě tolik vzalo hlavu.

Zdroj: https://zdrowie.interia.pl/psychologia/news-stres-rujnuje-zdrowie-nadcisnienie-cholesterol-i-wrzody-to-n,nId,5881657