Zdraví, Životní styl

Při hypertenzi hraje jídelníček klíčovou roli

Hypertenze patří mezi onemocnění, která je nutné léčit pod dohledem lékaře. Jednou z možností, jak se vyléčit, je změnit svůj dosavadní životní styl. Musíte se naučit zdravě se stravovat a do svého života přidat také pravidelnou fyzickou aktivitu. Jedině tak se budete cítit a hlavně vypadat lépe. Jaké produkty byste neměli jíst, pokud trpíte hypertenzí?

Civilizační onemocnění, které se rychle rozmáhá

Arteriální hypertenze patří mezi onemocnění, která se rychle šíří po celém světě. Projevuje se vysokým krevním tlakem, a pokud tuto nemoc máte, měli byste vědět, jakým potravinám se vyhnout, abyste si ho uměle nezvyšovali. Měřením krevního tlaku získáte pravidelné informace o jeho hodnotách a podle toho pak může vypadat váš denní jídelníček. Léčba hypertenze je náročná, ale určitě je to žádoucí.

Doporučený článek:  Zdřímnutí během dne působí negativně na kognitivní funkce

Jestli máte jen mírnou hypertenzi, stačí úprava životního stylu. V opačném případě ale budete muset dostat léky, které tlak udrží na normální hladině. Léky nejsou všemocné, proto je vhodné tomu trochu pomoci. Vyhněte se například velkému množství soli, protože je sice zdravá a potřebujeme ji k dochucení pokrmů, ale většina lidí jí má v těle nadbytečné množství.

Zdroj obrázku: Freepik

Omezte příjem masa

Kromě soli bude nutné omezit také konzumaci masa. Jak výsledky ukazují, právě živiny obsažené v mase mohou zvyšovat krevní tlak, a proto byste si ho měli dopřávat pouze občas. Místo soli používejte různé koření a bylinky, místo masa si dejte kvalitní tučnou rybu, která tělu dodá spoustu minerálů i vitaminů. Omezit byste měli kouření a také pití alkoholu, a to nejen kvůli vysokému krevnímu tlaku.

Doporučený článek:  Pravidelná meditace předchází chybám. Stačí dvacet minut denně ponořit se do svého nitra

Sladkosti jsou zabijákem zdravého životního stylu. Proto je potřeba je omezit. Na cukru se časem dokonce můžete stát závislými a v takovém případě vám hrozí nejen vysoký krevní tlak, ale také další nemoci nebo komplikace.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410, https://www.cdc.gov/bloodpressure/about.htm, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/salt-and-sodium/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10060708/, https://www.healthline.com/nutrition/too-much-sugar