Meloun je lákavý zejména v horkých letních dnech. Silná slupka plodu udržuje dužinu příjemně chladnou bez ohledu na okolní teplotu, a tak se jedná o ideální ovoce do teplého počasí. Ne však pro každého. Jsou lidé, kteří by si konzumaci melounu i přes jeho zdravotní přínosy měli raději dobře rozmyslet.
Meloun je zdravý, ale obsahuje mnoho cukru
Meloun se z více než 90 % skládá z vody. Obsahuje velké množství minerálních látek, například vápník, hořčík, draslík a fosfor. Dále obsahuje vitamín C, který má antioxidační vlastnosti, a řadu dalších antioxidantů včetně vitamínu A, betakarotenu, luteinu a zeaxantinu. Je zdrojem kyseliny listové a dalších vitamínů skupiny B. Má nízký obsah kalorií, ale jen velmi málo vlákniny a vysoký obsah jednoduchých cukrů.
Právě obsah cukrů v kombinaci s malým množstvím vlákniny vede k náhlým výkyvům krevního cukru. Proto je meloun zakázanou potravinou pro diabetiky. Surová rostlinná vláknina za jiných okolností chrání slinivku před situacemi, kdy je nucena okamžitě produkovat velké dávky inzulinu, a pomáhá zklidňovat náhlé zvýšení cukru v krvi.
Rychle zvyšuje cukr v krvi
Meloun má také vysoký glykemický index, což znamená, že jeho konzumace má za následek rychlé a výrazné zvýšení hladiny glukózy v krvi. Nejdůležitějším parametrem je samozřejmě snědená porce. Sníst malý plátek melounu metabolismus nezatíží a nebude to problém, avšak málokdy skutečně zůstaneme jen u jednoho kousku.
Pokud ovšem nemáte cukrovku nebo genetické předpoklady k této nemoci, užijte si chuťové a nutriční výhody tohoto ovoce ve formě svačiny mezi hlavními jídly. Rozhodně by nemělo být součástí hlavních a masitých pokrmů, mohlo by narušovat trávení a zpomalovat metabolismus. Nejbezpečnější je sáhnout po melounu dvě hodiny po jídle a dopřát si ho jen tak. Kousky můžete také přidat do džbánu s vodou, ochutí ji a vychladí.
Zdroj: https://www.health.harvard.edu/heart-health/fruit-of-the-month-melons