Životní styl

Odvrácená stránka digitální doby: přehlcení technologiemi je nejkratší cestou do ordinace psychiatra

Rok od roku trávíme stále více času hledáním vědomostí a zábavy na internetu. Vedlejším účinkem je však roztříštění pozornosti a následně nadměrný stres a s ním související onemocnění. Více lidí přichází do psychiatrických ordinací se žádostí o předepsání léků, které podpoří mozek a zlepší náladu. Toto je však slepá ulička. Volker Busch v knize Volná hlava radí, jak se starat o své duševní zdraví bez použití léků.

Nervózní společnost

Hned na začátku knihy stojí otázka „Jak prožíváte svůj den?“. Takto se ptá autor velmi často klientů, kteří za ním přicházejí s problémy v profesionálním nebo osobním životě. Díky jejich odpovědi mu pomohou získat představu o tom, co by mohlo být jádrem jejich problémů. Tyto odpovědi sbírá již velmi dlouho a tak se mu podařilo vyplnit seznam stovkami položek.

Doporučený článek:  Většina lidí se myje špatně. Na nejšpinavější místa na těle myslí málokdo

První místa v žebříčku obsadily problémy jako stres, časový tlak, shon, multitasking, poruchy koncentrace, přerušení práce, rozptýlení, zhoršení paměti, nervozita, netrpělivost, vyčerpání, starosti a seznam ještě pokračuje. V únoru 2021 německý fond zdravotního pojištění zveřejnil průzkum, ve kterém se ukázalo, že téměř 76 procent lidí bylo k dispozici online téměř po celou dobu dne a u mladších lidí toto procento přesáhlo až 92 procent.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvýšení počtu onemocnění

I když nedošlo ke zvýšení nemocnosti na pozadí biologických poruch metabolismu mozku, které vedou k depresi, mánii nebo psychózám, na druhé straně se zvýšil počet onemocnění způsobených špatným životním stylem nebo nedostatečnou péčí o sebe, jako je oslabená koncentrace, poruchy spánku, stavy vyčerpání a depresivní reakce.

Doporučený článek:  Udržitelnost a kvalita: Jak lidé v dnešní době nakupují?

Autor tvrdí, že cílem, který stojí za to sledovat, není optimalizovat práci mozku prostředky, které zvyšují efektivitu, ale formovat přesné vnímání, prohlubovat myšlení a dosáhnout duchovního klidu jinými způsoby, aby se bez přerušení mohly zpracovat celodenní prožitky. V digitálním věku náš mozek nepotřebuje ještě chemickou nebo technologickou aktualizaci, ale přirozenou podporu z naší strany.

Zdroj: https://www.lavita-magazin.de/kopf-frei-volker-busch