Většina z nás péči o nohy během podzimního a zimního období zanedbává. Na jaře se pak ale tvrdá kůže na patách stává opravdu velkým problémem nejen estetického charakteru. Často se objeví i bolestivé praskliny, kvůli kterým hrozí infekce. Vyzkoušejte proto domácí prostředky na popraskané paty a suchou pokožku.
Na vině je nemoc, ale i špatná péče
Zrohovatělá kůže na patách může být příznakem cukrovky nebo poruch krevního oběhu, nejčastěji je ale příčinou nedostatečná péče. Stav pokožky negativně ovlivňuje nedostatečná hydratace a nedostatek živin, zejména vitamínu A. Ten najdeme v mrkvi, rajčatech, vejcích, brokolici, červené paprice, sýrech, broskvích, meruňkách, třešních a mořských rybách.
Co ještě dělat, aby paty byly v perfektním stavu? Vyhněte se botám s tenkou podrážkou, která neposkytuje dostatečné odpružení při chůzi. Noste bavlněné nebo vlněné ponožky, případně ponožky z bambusového vlákna. S péčí o paty začněte s předstihem, jelikož pravidelnost a trpělivost je nezbytná. Běžně dostupným a spolehlivým způsobem ošetření popraskaných pat je ponoření do vody s dvěma lžícemi jedlé sody. Lázeň by měla trvat čtvrt hodiny a opakovat se jednou týdně.
Dopřejte si bylinkovou koupel
Vůně bylinek působí uklidňujícím dojmem na celý organismus. Nálev z heřmánku, pískavice, měsíčku nebo řebříčku dvakrát týdně zjemní pokožku na nohách. Podobné účinky má lněné semínko. 100 gramů semínek nasypte do misky a zalijte dvěma litry vroucí vody. Až semínka získají gelovou konzistenci, ponořte do nich nohy na 15–20 minut.
Po každé lázni nezapomeňte použít hydratační krém. Ten by ostatně neměl chybět v každodenní péči. Pořiďte si pemzu nebo speciální skleněnou či kovovou škrabku. Existují také elektrické brusky, které ztvrdlou kůži obrousí. V žádném případě nepoužívejte kleštičky ani nůžky, mohli byste si ublížit a zanést do ran infekci.
Zdroj: https://food.ndtv.com/beauty/5-effective-home-remedies-for-cracked-heels-1226211